Eskişehir’in 12 rustik mahallesindeki okullar Karye Hayat Merkezine dönüştürüldü

Eskişehir’in kırsal bölgelerinde aylak durumdaki meslek binaları, Milli Yetişek ile Ekincilik ve Orman bakanlıklarının işbirliğiyle hesaplı proje kapsamında Karye Hayat Merkezi niteliğiyle hizmete açıldı.

Milli Yetişek Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Anne Eğitim Bilimi Umumi Müdürlüğünün kuma çalışması ile oluşturulan projeyle, Tepebaşı, Odunpazarı, Sarıcakaya, Mahmudiye, Günyüzü, Sivrihisar, İnönü ve Seyitgazi ilçelerinde 12 Karye Yaşam Merkezi kazandırıldı.

Odunpazarı’ndaki Sultandere Karye Dirim Merkezi’ni mülakat fail İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, gazetecilere, bu meslek binasının 30 yıldır işsiz durumda olduğunu söyledi.

Merkezde asıl sınıfı ve ailelerin yararlanacağı bir nice kursun açıldığını belirten Yol Yordam, şöyle devam etti:

“Maltalık Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde olan Halk Eğitimi Merkezimiz vasıtasıyla aşçılık, ahali işleri, Kur’an-ı Koçak kıraat kursları ve elan sayabileceğim birçok kurslar açılarak karye halkının yararlandığı benzeri form haline getirilmiştir. 8 ilçede 12 okulumuzu bu şekilde karye yaşam merkezi adına yapılandırdık. Bu konuda Sayın Bakanımız, işlerin takibiyle uygun ilgilenerek motivasyonumuzu artırdı. Bütün merkezler, bu şekilde açtığımız mahallelere tıpkısı yaşam, erke ve kasırga kattı. Çocuklarla ailelerin gelişigüzel oluşu, onlara değişik ayrımsız bahtiyarlık kaynağı oldu.”

Adap, Eskişehir’deki Karye Yaşam Merkezlerinde 45 mürebbi tarafından 250 kişiye eğitimler verildiğini bildirdi.

Okul öncesi öğretmeni Manolya Çalı ve merkezdeki imkanlar sebebiyle öğrencilerin deneyimleyerek doğayı tanıma fırsatı yakaladığını vurguladı.

Çocukların merkezde eğitim bilimi alırken aileleriyle birlikte olduklarını dile getiren Diken, “Tığ burada icraat yaparken başka sınıfımızda birlikte aileleri eğitim alıyor. Yavru psikolojisi, el sanatları ve letafet dersleri alıyorlar.” dedi.

Matematik öğretmeni Ziya Sema Yüksel ise merkezde matematik atölyesi açıldığını, öğrencilere natür ve matematiği bağırsak içe örneklerle gösterebildiklerini ifade etti.

Kursiyerlerden Esra Sezer, bir nice konuda eğitim bilimi kabul etme fırsatı bulmaktan sevinme duyduğunu belirterek, “Başlangıçta buraya hayvan bilimi gelip otluyordu, dikenlerden yürünmüyordu. Deminden çok güzelce, çokça tamamlamak tıpkı kayran oldu. Köyümüz ve bizim üzere haddinden fazla faydası var.” ifadesini kullandı.

Huriye Çelik birlikte kurslar sebebiyle köy sakinleri kendisine ruhsal gerilim atabildiklerini anlatarak, “Çocuklarımızın yanında oluyoruz. Burası bizim üzere çokça adamakıllı oldu.” diyerek konuştu.

Share: