Cenup Kore ve MEMLUK, sonuç yılların en balaban askeri tatbikatına başladı

Cenup Kore ve ÇAKER, kalan Yıldız Kore tehdidine karşı savunma aksiyon birliklerini imar etmek için son yılların yer iri askeri tatbikatını düzenliyor.

Savaş uçakları ve gemilerinin beraberinde on binlerce askerin katıldığı “Ulchi Özgürlük Kalkanı” adı verilen tatbikatın 1 Eylül’e kadar süreceği bildirildi.

İlk 4 gününde sivil defans eğitiminin verileceği tatbikatta, eş hamle ve cepheye bitirme eğitimleri yapılacağı kaydedildi.

İnsansız çekicilik araçları ve eskimemiş yavru cidal teknolojilerinin kullanımına ilgili eğitimler ile liman, havaalanları ve endüstri bölgelerine müteveccih saldırılarda asker sivil destekli savunma eğitimlerinin verileceği tatbikatların Yıldız Kore eliyle tepkiyle karşılanması bekleniyor.

BENDE ve Cenup Kore ortada ortaklaşa yapılan gâh tatbikatlar güzeşte yıllarda Kovid-19 salgınına ve Yıldız Kore ile diplomatik temasların sürdürülmesine müteveccih endişeler nedeniyle ertelenmişti.

Güney Kore Oran Başkanı Yoon Suk Yeol 17 Ağustos’ta, Yıldız Kore’nin çekirdeksel silahlardan arınmaya müteveccih adımlar atması karşılığında soylu erki müzaheret teklifinde bulunmuştu. Bu öneri, Yıldız Kore marifetiyle “cüretkar benzeri etap” adına tanımlanarak tepkiyle karşılanmıştı.

KUL Defans Bakanı Lloyd J. Austin ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong-sup, Şimal Kore lideri Ki Jong-un’un tehditlerinin peşi sıra temmuzda yaptıkları açıklamada, müttefiklerin caydırıcı duruşunu güçlendirme ve 2022’nin ikinci yarısında kuma askeri tatbikatı teşmil üzerine anlaştıklarını duyurmuştu.

Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına müteveccih diyalog, 2019’da Hanoi’de gerçekleştirilen sonuç görüşmenin peşi sıra durmuştu.

Yıldız Kore, bu yıl yıpranmamış füze denemeleri yapmaya başlamıştı.

Share: