Bursa Büyükşehir Belediyesi personelini sevindiren gelişme! 27 bin lira vezneci promosyonu için anlaşıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BİNTED’üstelik çalışan 5100 işçiyi ilgilendiren şişman itilaf ilişik protokolü, BİNTED A.Ş. ile Bakım-İş ve Özgüvensen Sendikaları arasında imzalandı. Tören Düzeni çerçevesinde, 14 Mart 2024 tarihine kadar yürürlükte olacak olan toplu aksiyon sözleşmesinin ’15 Ilkgüz 2022 tarihinden itibaren yüzdelik 26,97 para şişkinliği oranında iyileştirilen’ sevap maddelerine ilaveten gâh maddelerinde da iyileştirme sağlandı. Melfuf protokol imza töreninde mütekellim Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, “Kemirmek ücreti ‘nakit yerine ödenmek amacıyla’ günce brüt 39,66 TL’ye yükseltilerek, 6 mahiye periyotlarda pahalılık oranında artırılması sağlandı. Öğün ücreti ‘nakit adına ödenmek amacıyla’ günce brüt 20,98 TL’ye yükseltilerek, detaylı eşkal tarifesine yapılacak ecir artışı oranında artırılması sağlandı” dedi.

DOĞUM İZNİ 1 YILA ÇIKARILDI

Yine melfuf protokolle, saha işlik işçisi adına görev yapmakta olan çalışanlar ile çalışarak kilitsiz küreksiz alanda fariza yapmakta olan ‘bina dış günahsızlık işçisi, oyuntu kazım defin işçisi, efsanevi bakım işçisi ve mekân düzenleme-peyzaj işçisi’ kadrolarına yıpranma primi eklendi. Yazıhane hizmetleri ve eğitmen kadrolarında fariza yapmakta olan üniversite mezunu çalışanlara ödenmek üzere eğitim bilimi primi eklendi. Özel asayiş hizmetlerinde memur denetim ve sefer amirlerinin sorumluluk primleri artırılarak, düzenlilik ünite sorumlusu olarak görev özne çalışanlara ödenmek üzere baskı primi eklendi. İş makinesi operatörü, ağır araç şoförü ve belli belirsiz ticari açacak şoförü kendisine görev eden personel ile kol başı işçi, idareci işçi ve ustabaşı iştirakçi adına görev işleyen çalışanlara, kâin iş riski primlerine ilaveten sıkıntı primleri eklendi. Çalışanların memur oldukları kadrolar beyninde sevap dengesizliklerinin giderilmesi hesabına takım düzenlemeleri yapılarak, çalışanların eğitimleri ve mesleksel değişik yetkinlikler doğrultusunda sevap iyileştirmeleri hayata geçirildi. Kadın çalışanlara sağlanan doğum sonrası 6 kamer ücretsiz müsaade hakkına 6 kamer ilave edilerek, tevellüt sonrası ücretsiz cevaz süresi hep 12 taban yükseltildi.

BANKA PROMOSYONU 27 BİN TL

Başkan Eskişehir Taşı, personel marifetiyle merakla muhtemel kesinlikle promosyonu ile ilgilendiren da personele müjde verdi. Büyükşehir’deki tahminî 13 bin personeli ilişkin banka promosyonlarıyla ilgili adına 27 bin TL’ye Bina Kredi Bankası ile kesim sağlandığını dile getiren Komutan Lüle Taşı, ‘önceki vezneci ile yapılan sözleşmeden cayma bedeli kendisine 5 bin 500 TL düşüldüğünde’ bürokrattan saflık işçisine tamam personelin cebine 21 bin 500 TL gireceğini söyledi. Başbuğ Aktaş, hem vezneci promosyonlarının hem da munzam protokol çerçevesinde iyileştirmelerin yekpare personele kandırıcı olmasını diledi.

Hizmet İş Bölüm Başkanı Mustafa Ağır ile Özgüvensen Bursa Bölüm Başkanı Melik Anahtar birlikte ‘vezneci promosyonu süresindeki gayreti ve munzam protokolde çalışanların birlikte olduğunu gösterdiği için’ Başkan Aktaş’a teşekkürname etti.

Share: