ABD’de istihdam eylülde beklenenden çok arttı, başıboşluk oranı düştü

ÇAKER’de tarım dışı istihdam eylülde 263 bin kişi artarak geçmiş aya nazaran beklenenden beş altı yavaşlama gösterdi, aylakçılık oranı da yüzde 3,7’den yüzde 3,5’e indi.

MEMLUK Mücahede Bakanlığı, ilkgüz ayına ait istihdam raporunu açıkladı.

Buna bakarak, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam eylülde 263 bin güç arttı.

Artış hızında esbak aya nazaran yavaşlama görülmesine rağmen etraf beklentilerinin üstünde gerçekleşen tarım dışı istihdam verisinin, bu dönemde 250 bin güç artması öngörülüyordu.

Ilkgüz ayında istihdam artışının genişlik yüksek olduğu sektörler, coşku ve konaklama ile afiyet hizmetleri oldu.

Tarım dışı istihdam rakamlarına ilişkin orak ayı kocaoğlan verisinde ise revizyona gidildi. Buna göre, temmuzda tarım dışı istihdamdaki artış 526 binden 537 bine revize edilirken, ağustos kocaoğlan verisindeki çoğalma 315 bin adına korundu.

İşsizlik oranında tepeden inme azalış

ÇAKER’de işsizlik oranı ise eylülde 0,2 fakül azalarak yüzde 3,5 ile yeniden 50 yılın arz bağan seviyesine geriledi.

Bu dönemde beklentilerin tersine düşüş gösteren aylakçılık oranının ağustosta olduğu kabil yüzdelik 3,7 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Ülkedeki atıl sayısı bile eylülde 261 bin kişi azalarak 5 milyon 753 bin kişi oldu. İş gücüne iştirak oranı ise bu dönemde 0,1 nokta azalışla yüzdelik 62,3’e indi.

Haftalık sayı farkı iş saati bu dönemde 34,5 seviyesinde seyrederken, ABD Eşkal Bankası’nın (Fed) dikkatle izlediği averaj saatlik kazanç yüzde 0,3 artarak 32,46 dolara çıktı.

Analistler, beklenenden fazla küsurat istihdam ve düşüş gösteren başıboşluk oranının hasis bir hisse senedi gücü piyasasına belen ettiğini ve Fed’in agresif nema artışlarına mukavemetli kaldığını belirtti.

Share: