Bingöl, Siirt ve Mardin’de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Bingöl, Siirt ve Mardin’bile 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Bingöl’de Kent Stadyumu’nda düzenlenen törende, atletizm yarışmaları yapıldı, öğrencilerce şiirler okundu, karate ve ahali oyunları gösterisi sunuldu.

Ilbay Şayan Fellah, törende, Cumhuriyet Altını rejiminin milletin cümle bağımsızlığına ve kaygısızca şartsız egemenliğine dayandığını söyledi.

Ataların balaban azim ve kararlılıkla kurtardığı bağımsızlık ve istikbali benzeri azim, denge, can kuşu ve bilinçle sonsuza kadar koruyacak ve yaşatılacağını rapor fail Ekinci, şöyle konuştu:

“Hep verimsizlik ve sıkıntılara karşın, doğudan batıya, kuzeyden güneye, bir tane canevi, tek bukağılık olan milletimiz, destansı benzeri savaş ile ‘Kim bu cennet vatanın uğruna olamaz kim feda’ diyerek vatan topraklarını düşmandan temizlemiş ve hamdolsun baştan özgürlüğüne kavuşmuştur. Bir Nice kavim amacıyla benzer namına tarihe geçen bu şanlı mücadelenin arkası sıra milletimizin karakterine ve geleneklerine genişlik akla yatkın idare biçimi olan Cumhuriyet, yıpranmamış devletimizin yönetim biçimi adına zar edildi.”

Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Beklenti Uslu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Miralay Gökhan Atmaca, İl Itimat Müdürü Ulu Canbolat, çalım müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt

Siirt’teki kutlamalar, Vali ve Uray Başbuğ Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun Vilayet binası girişinde tebrikleri kabulüyle başladı.

15 Temmuz El Erki Meydanı’nda devam eden törende, İstiklal Marşı okundu.

Vali Hacıbektaşoğlu, törende yaptığı konuşmada, temas andaç kahramanlıklarla mahmul benzersiz bir savaş örneği olan Halas Savaşı’nın milletin var olma mücadelesi, Cumhuriyet Altını ise yeniden dirilişin sembolü olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin ilanının 99. yılını kutlarken herkesin bu makro mirasa ecdadın taşıdığı ruhla cemaat çıkması gerektiğini dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Cumhuriyeti daha nice yüzyıllara taşıyabilmemizin yolu birliğimize ve beraberliğimize sıkı sıkıya sarılmamızdan geçiyor. Milletçe en iri güvencemiz bu topraklarda birlikte büyüttüğümüz kardeşliğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti bundan sonra de uğrunda uzanan görgülü yolda güvenli adımlarla ilerlemeye devam edecek, zinde demokrasisi, kıvrak ekonomisi ile barış ve beraberlik iklimi süresince yarınlara umutla yürüyecektir.”

Şiirlerin okunduğu ve zeybek gösterisiyle bitmeme fail törende, İl Cahillik ve Spor Müdürlüğünce tekvando gösterisi sunuldu.

İl Milli Terbiye Müdürlüğünün enstrüman dinletisinin peşi sıra “El Erki ve Cumhuriyet” konulu suret, koşuk ve kitabet yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören, resmi derbent töreniyle sonuç buldu.

Törene, Siirt 3. Komando Tugay Başbuğ Vekili Yarbay Hüseyin Altınışık, Siirt Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Obut, Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tekin Mecnunca, Siirt Barosu Başkanı Muhammed Alptekin, gurur ve kuruluşların yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mardin

Mardin’birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı coşkuyla kutlandı.

Merkez Artuklu ilçesindeki 21 Teşrinisani Kent Stadında planlı törende, utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali Mahmut Demirtaş, törende, Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını aktardı.

Demirtaş, şöyle konuştu:

“???????Yüzyıl ilk yaşadığımız mütehammil ve dokunaklı günlerden bilahare kanla, şanla ve irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesinde bugün, büyük bir ulus ve ihtişam olmanın harbi gururunu yaşıyoruz. Bittabi kim ulaşmamız müstelzim elan nice misyon, yapmamız gereken daha birçok şişman işlemler var. Milletimizin hümayun medeniyet yolculuğunda Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesinin üstüne hayat ideali zaman bile şişman mana haiz yer koca hedeftir. Bu erek istikametinde muttasıl harıldamak bu memleketin her bir ferdinin sunu mühim görevidir.”

Programda şiirler okundu, halk oyunları ve spor gösterileri sunuldu.

Törene, 70. Mekanize Yaya Liva Komutanı Tugay Vukuf Yokarıbaş, İl Açıkgöz Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Itimat Müdürü Mahmut Karabulut, askeri ve mülki erkan, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve bazı politik partilerin temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: