Bilecik selin ardından yaralarını sarmaya başladı

Bilecik’te mazi şeb bedaheten bastıran, ağaçların devrilmesi, birçok işyeri ve habbe sular altında kalması ve yolların ikiye bölünmesine etken olan kıran sonrası yaralar sarılmaya başlandı.

Afet ve Ivedili Format Idare Başkanlığından (AFAD) Bilecik’in bile süresince bulunduğu 11 ülke amacıyla kuvvetli ve gök gürültülü boğanak yağmur uyarısı dün yapmıştı. ‘Sarı Kod’ ile uyarılan Bilecik’te esbak akşam ezanı saatlerinde başlayan sağlam yağış adeta hayatı felç etti. Ilkin Şeyh Edebali Hars ve Kurultay Merkezi Kavşağı’nda mevcut Tarım Kredi Kooperatifi Marketi’nin akarsu basarken, araçlar yollarda çevrilmiş kaldı. Elektriğin üstelik kesildiği şehir merkezi karanlığa bürünürken, akva rüzgar ağaçları devirdi. Çınarlar mevkiindeki dükkanları da su basarken, Yalancı Akasya mevkiinde ayrımsız çok anahtar baran sularının birikmesi dolayısıyla mahsur kaldı. Yaşanan afette ayrımsız çokça familya, işyeri, dükkan hasar görürken, evine akarsu basan ve sililik esnasında ayağı kayan benzeri şahsın yaralanmasından ayrıksı olumsuz bir görüngü yaşanmadı.

Bilecik esaslı peşi sıra yaralarını sarmaya başladı

Sabahın önceki ışıklarında özellikle Bilecik Belediyesine sadık mecmu ekipler seferber oldu. Özellikle Şeyh Edebali Hars ve Kurultay Merkezi Kavşağı’nda mevcut mazgallar temizlenirken, kenttin bir çok noktasında bile çalışmalar bitmeme etti. İstiklal Mahallesi Santralci Sokak üzerinde bulunan mazgal herhangi bir yağmurda tıkanırken, dün akşamda bu mazgallar yine tıkandı. Mazgal etrafındaki dikici, bayan giysi ve kuyumcu kabil işyerleri sular altında kalırken, işyeri sahipleri sabaha büyüklüğünde dükkan temizlediler.

“Akşamki selde serian, anında 30 santim kadar su girdi içerideki dükkanlara”

Burada hareket yeri olan koşularına müzaheret fail Mustafa Filoğlu, “Akşamki selde çabucak derakap 30 santimetre büyüklüğünde su girdi içerideki dükkanlara. Burada komşu olarak koruyucu olduk çerideki suyu ayırmak için. İçerideki zararı ziyanı kim ödeyecek. Bunun ayrımsız açıklaması olması lazım yetkililerden. Hassas olmaları lazım, buradaki halkın, esnafın münhal hangi olacak. Yalnız biz değil burada, kaç esnaf siftinlik. Akşam 8’den 1’e kadar akarsu temizledik” dedi. – BİLECİKShare: