Bayan, ölen nişanlısının ideali için üniversiteyi bıraktı; polis olacak

BURSA’dahi, 4 kamer ilk kamyonun çarptığı sâri otobüsünde hayatını kaybeden Emirhan Rahat’in (20) nişanlısı Hatun D., sevdiğinin hayalleri amacıyla okulunu bıraktı. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nden vazgeçip, polislik sınavlarına hazırlanan Dişi D., “Emirhan’ım üzere polis olacağım, kararlıyım” dedi.

Bursa yer yolu İsmetiye viyadüğü mevkisinde 5 Mayıs’ta meydana gelen kazada, Seyit Ali Akpekmezci’nin kullandığı 16 JZD 68 plakalı kazı kamyonu, İstanbul’dan Eskişehir’e revan Barış Kantaroğlu yönetimindeki 34 ZSZ 14 plakalı ‘İstanbul Kalesi’ firmasına ilişkin yolcu otobüsüne arkadan çarptı. Kazada 37 sâri, 2 güdücü ve 1 muavinin bulunduğu otobüsteki yolculardan Emirhan Abat hayatını kaybetti, 6 arızi ise yaralandı. En şişman ideali polislik olan Emirhan’ın ölümü; eşinden ayrıldıktan sonra oğlunu bir tane başına büyüten Kuzuluk Karamuk’u, ağabeyi Batuhan Bayındır’i ve nişanlısı Zen D.’yi üzüntüye boğdu. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Fakültesi’nde okuyan Cinsilatif D., Emirhan ile 2 yıl önce internette tanışıp, aynı müddet geçmiş da nişanlandığını söyledi.

‘ÖLÜMÜ HİÇ AKLIMA GELMEMİŞTİ’Emirhan’ı anlatan Zenne D., “Emirhan, çok hususi tıpkısı kişiydi. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve Çince biliyordu. Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu’nu birincilikle bitirmesine karşın ısrarla polis güçleri atılmak istiyordu. Polislik hayaliyle yatıp kalkıyordu. Sınavlara üstelik yanımda hazırlanması amacıyla İstanbul’dan Bilecik’e geldi. Kurslara devam ettiği sırada, güvenlik görevlisi kendisine çalışıyordu. Kendisiyle yarınlarımızın hayallerini kuruyorduk. O hafta Emirhan annesi, anneannesi ve babaannesi ile Ayvalık’a tatile gitti. Tatil sonrası gün uğrunda kendisiyle defaatle konuştum. Öğleden bilahare aradığımda telefonu cevap vermiyordu. Gönderdiğim mesajlar ulaşmıyordu. Elan sonraları kaymakamlık olduğunu öğrendim. Canım çokça yandı. Öldüğü on paralık aklıma gelmedi. Tanıdıklarımı hastaneye gönderip, kendisiyle ilgilenmesini istedim sonra da dağ haberi alınca yıkıldım” diye konuştu. Emirhan’ın ölümünü bire bir nev kabul edemediğini söyleyen Nisan D., “Onun özlemi ve hayaliyle yaşıyorum. Böylece Emirhan’ın idealini adına ifade etmek üzere polis olmaya karar verdim. Üniversite eğitimimi sonlandırıp, polislik sınavlarına hazırlanıyorum. Emirhan’ım üzere polis olacağım, kararlıyım” dedi.1 ŞEB EVVEL ‘HAKKINI HELAL ET’ DEMİŞEmirhan’ın annesi Hale Karamuk de Kaşık Düşmanı’nın, Emirhan’ı hiç unutmadığını, kendisiyle gelişigüzel dönüş görüştüğünü, haftanın birçok haset birlikte evine gelip, nişanlısının kaldığı odaya kendisini kilitleyerek fotoğraflarına bakıp, yatağında yattığını söyledi. Karamuk, “Kızımla o günden bilahare bütün görüştük. Küldöken’ya yalvarmama karşın okulunu bıraktı ve polis güçleri kendisine Emirhan’ın hayallerini realizasyon kararı aldı. Ego üstelik maddesel ve manevi destek olacağım, mezuniyetine gitmenin kader olmasını istiyorum” diye niteleyerek konuştu.Emirhan’ın ailesine üstelik çokça bağlı olduğunu anlatan Karamuk, “En nazik ideali, polis kendisine şehit düşmekti. Bunu bana sonsuz söylüyordu. O hafta Emirhan ile anneannesi ve babaannesi ile Ayvalık’a tatile gittik. Dönüşten 1 şeb önce yanıma oturan Emirhan, ‘Anne hakkını helal cilt. Köle çok emeğin var’ dedi. Adeta ölümü içine doğdu. ‘Sen ne diyorsun oğlum’ dediğimde, ‘Anne düşünsene polis güçleri oğlun şehit ergin. Mezarına Türk bayrağı asmışlar. Bundan henüz gelgel donör tıpkı olay olur mu?’ dedi. Birden konuyu değiştirdim” dedi. Dinlence dönüşü Emirhan’ı Bilecik’e kendisinin koymak istediğini fakat oğlunun otobüsle gitmek istediğini belirten Karamuk, “Kabul etmedi. ‘Kesinlikle istemiyorum. Icap namevcut, otobüsle giderim’ dedi. Israrıma karşın teklifimi akseptans etmeyip, otobüse destek. O otobüs yolda ilçe yaptı ve elden Emirhan’ım öldü. Keder haberi alınca yıkıldık. Üzüntüden 28 yaşındaki ağabeyi Batuhan kalp krizi geçirdi. Kötü düştüğü yeri yakıyor. Tanrı, kimseye genç erkek acısı yaşatmasın” diye niteleyerek konuştu.

Hale Karamuk, oğlunun yeryüzü balaban arzusunun şehit oluşmak olduğunu söyleyerek, “Oğlumun haddinden fazla hayalet ettiği ve hep söylediği üzere mezarının başına sembol dikilmesini dilek ediyorum” dedi.

Share: