Batman’da kişmiri kovan bal üreticileri hasada başladı

Batman’ın Sason ilçesinde zengin çiçek florasını üzerinde barındıran 3 bin rakımlı Mereto Dağı eteklerinde yağız kapçık münezzeh besiciliği özne üreticiler, bal sağımına başladı.

Sason İlçesinde bu yılın yağışlı geçmesi ve münezzeh hastalıklarının görülmemesi nedeniyle kişmiri kapçık salt besicileri örgensel bal üretiminde yüksek mahsul alıyor. Yağışların mevsim normallerinde geçmesi nedeniyle çiçek türünün çok olduğu 3 bin rakım yükseklikteki Mereto Dağı’nda beslediği arılarının bal yapımını tamamlamasıyla bal hasadına başladıklarını belirten esmer kovan halis besicilerinden Cuma Barın, balda faziletkâr ürün beklediklerini söyledi. Barın, “30 yıla aşkın esmer kapçık sili besiciliği yapıyorum. Mesleği dedemden, babamdan devir aldım. İlkbaharda arılarımızı 3 bin rakımlı Mereto Dağı ve Zoveser Dağlarına götürerek bin bire bir kabil çiçek kabilinden tabii ortamda doğal beslenmelerini sağlıyoruz. Ürettiğimiz balın tamamen saf olması için daim arılarımızı dağlara çıkartarak beslenmelerini sağlıyoruz” dedi.

Mereto Dağı eteklerinde mevcut mezrada besicilik yaptıklarını belirten Barın, “6 ay boyunca orada kalarak temiz besiciliği yapıyorum. 250’ye mail arı kovanım mevcuttur. Zaman Zaman çoğalıyor, bazen da azalıyorlar. Bu durum beslenmelerine bağlıdır. Allah’a haddinden fazla şükür temas sene bildirme gani kalitede bal üretimi yapıyorum. Mereto Dağı’nda bin bir zümre çiçek türü vardır. Bu sene alelade çok mübarek geçti. Balın kilosunu 300 ile 500 lira beyninde. Has balın kilosunu ise 250 liradan satıyoruz. Çokça kâm alıyoruz. Allah’ın bin tıpkısı çiçeğe verdiği güzelliği yavru taşıyoruz” şeklinde konuştu.

Sason ilçesinde arıcıların Ağustos kocaoğlan sonlarında başladıkları bal sağımının Eylül ayının ortasına kadar bitmeme etmesi bekleniyor. – BATMANShare: