Icra Vekili Dönmez, Bilecik’te seramik fabrikasının ana atma töreninde konuştu Açıklaması

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Lüzumlu boru hatlarımız icap LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse da kayran altı gaz depolama tesislerimizle bu anlamda berenarı iyi tıpkısı durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı ağırbaşlılık yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilgili Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi.

Fabrikanın cemi kapasite işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını tamlayan Dönmez, tesisin tasarım ve munzam değeri yüksek iz konusunda birlikte koca ayrımsız boşluğu dolduracağını söyledi.

Icra Vekili Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır aynı il olduğunu anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Alelhusus mermer rezervinde önceki 10, üretiminde evvel 15 şehir ortada düzlük alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu daha üstelik pekişecek. Biliyorsunuz serencam dönemde Avrupa’da tıpkı erke krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedarik hem birlikte fiyatlandırma konusunda güç ayrımsız darboğazdan geçiyor. Medyadan izlem ediyorsunuzdur katıksız gazın tüketimiyle ilgili konularda mütenevvi yaptırımlar hayata geçirdiler. Lazım boru hatlarımız icap LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse dahi yer şeş gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda berenarı ferah aynı durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı sorumluluk yaşamadan geçireceğiz inşallah.”

Fiyatlar üstüne Türkiye’nin dahi dünyadaki gelişmelerden zıt etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada üstelik artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini sunu örgen uğratmak için sübvansiyonlarımızı, bire bir bambaşka deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak bitmeme ediyoruz. Tabii gazda yüzde 80 oranında sübvansiyon uyguluyoruz. Yani 100 lira tıpkı faturanın 80 lirasını tığ izzet namına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Maden çeşitliliği açısından 168 ülke arasında 8’inci sıradayız”

Dönmez, sonuç dönemde verimliliğe ilişkin düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

En akıbet, hanelerde ısı yalıtımına yönelik 50 bin lira cesaret paketi açıkladıklarını, sanayicilere erke verimliliği üstüne teşvik ve destekler verdiklerini kaydeden Dönmez, şunları aktardı:

“Hep gayretimiz elimizdeki imkanları bildirme bereketli, genişlik etken şekilde yutmak. Enerji ithal ettiğimiz bir kitap. Petrolün az daha yüzdelik 92’sini, tabii gazın yüzde 99’unu ithal ediyoruz. O nedenle bu kaynakları kullanırken elan az enerjiyle, daha efdal verimlilik sağlayan ürünler ve yapılar yeğleme etmeliyiz. Dünyada üretilen maden çeşitliliği açısından 168 ülke ortada 8’inci sıradayız. Bugün madencilik sektöründe 160 bine mail çalışanımızla sonuç 13 yılın yer erdemli istihdam rakamına ulaştık. 2022’da madencilik sektörü istihdamımız sabık yılın ayrımsız dönemine göre yüzde 5,3 artım gösterdi. Yan sektörlerle düşünüldüğünde bu ölçü 1 milyonun üzerine çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki istihsal ve dış satım artışına koşut istihdamın bile artması bizleri olağandan memnun ediyor.”

Üretim tarafında birlikte Kovid-19 salgını sürecindeki pek şartlara karşın 2020 yılında 714 milyon tona, 2021’dahi 100 milyon titrem artışla 814 milyon tona ulaştıklarını vurgulayan Dönmez, “Akıbet 10 yıllık ortalamaya baktığımızda ise almanak sayı farkı 742 milyon titrem üretim yaptığımızı görüyoruz. İhracat tarafında ise akıbet 20 yılda 10 kattan fazla ayrımsız artışla tahminî 6 bilyon dolar seviyesine geldik. Geçtiğimiz sene doğal taşlar, borak, trona, krom, ferro krom, feldspat ve sodyum klorür yeryüzü aşkın aut tecim ilavesi verdiğimiz madenlerimiz oldu.” bilgilerini verdi.

“Çevre da bizim madenler üstelik”

Icra Vekili Fatih Dönmez, 2022’nin önce 6 ayındaki ihracatta bile ayrımsız önceki seneye bakarak yüzde 19’luk artışla 3,36 bilyon dolara ulaştıklarını belirtti.

Elde edilen verilerin, bu sene beyaz zehir ihracatında eskimemiş aynı rekora imza atacaklarını gösterdiğine dikkati çeken Dönmez, “Bunu gittiğimiz değme yerde söylüyorum. Bizim üzere madencilikte aslolan eklenmiş değerli üretimdir. Madenlerimizi işleyerek açıklık ve kenar nişane haline getirerek ihraç etmektir. Yoksa özge cins biz üretiriz, başkası amal, 1 liraya sattığımız tor maddeyi kenarlı adına 5 liraya köylü alırız.” ifadelerine düzlük verdi.

Türkiye’nin bir tane tutya eroin külte üretimini yapacak tesisin temelini 2 sene evvel Siirt’te attıklarını hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz geçtiğimiz sene devreye girdi. Bunun yanı sıra bakır, alüminyum ve çipo-pelet uç im odaklı entegre izabe tesisleri ile değerli, sim ve ferro krom bütünleşmiş tesislerimizi de devreye aldık. Bor cevherinde üstelik dokunaklı benzeri atılım içerisindeyiz. Buradaki kent efsanelerine sonuç veriyoruz. Önümüzdeki hafta Balıkesir’üstelik ferro bor tesisimizin temelini atacağız inşallah. Ferro borak, havacılıktan çıpa-polat sanayine kadar birçok alanda kullanılıyor. Domestik teknolojinin geliştirilmesinde kritik ayrımsız bileşen. Tığ üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, AR-GE’siyle, iş güvenliği kültürüyle kat sayı tıpkısı madencilik sektörü kurmak istiyoruz. İhracatımızda lokomotif görevi görecek, başka safi milli hasılamızda kebir aynı paya sahip olacak, AR-GE’siyle domestik ve milli teknolojisinin gelişimine bindi olacak bire bir madencilik sektörü olacak. Bizim tarafımıza sakıt ne varsa temas cins desteği vermeye hazırız. Hususi sektörümüzün üstelik yatırımcılarımızın üstelik eskimemiş fırsatları değerlendireceğine inanıyorum. Tığ iddialıyız, madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye’nin adından sunma çok alay ettireceği sektörlerden biri olacak.”

Dönmez, “çevrecilik” kisvesi altında önlerine taş koymaya çalışanların birlikte olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin madenleri düz altında kaldıkça onlardan mutlusu yok. Türkiye’nin erke ve eroin ithalatı arttıkça, sıkıntılı dışına ödediğimiz tutar arttıkça vazifelerini yerine getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim gelişigüzel yerde, değme platformda üzerine basa basa söylüyorum: Çevre üstelik bizim madenler üstelik. Ne birinden vazgeçeriz ne diğerinden. Kavuşum altı bizim üzere ne büyüklüğünde değerliyse içtima üstü de aynı o kadar değerlidir. Tığ ikisini birbirine hangi almaşık ne da rakip görüyoruz. Dünyada madencilik ne kurallarla, hangi kaidelerle yapılıyorsa bizde dahi bire bir şekilde yapılıyor. Türkiye’birlikte madencilik kasaba karşıtı tıpkısı aksiyon koluymuş kabil ayrımsız gelgel estirilmeye çalışılıyor. Madenciliğin nerede, bittabi yapılacağı kanunlarla sınırlı durumda. Bölgedeki madencilik faaliyeti bittikten sonra bölgeyi gene lacerem rehabilite edeceğiniz gine kanunlarda tek yegâne mukayyet. Birileri havanda su dövmeye, birilerinin değirmenine akarsu taşımaya bitmeme etsin. Tığ milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmaya bitmeme edeceğiz.”Share: