Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda 3X3 Basketbol Heyecanı

Bandırma Belediyesi, Türkiye’de ilk defa arsıulusal statüde planlı 3X3 Basket Turnuvası’na karı sahipliği yaptı. 9-11 Eylül 2022 tarihleri arasında Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı turnuva, cümbüş mahmul anlara hayalet oldu.

2010 yılında Türkiye’nin aile sahipliğinde planlı Dünya Basketbol Şampiyonası’nda, gümüş madalya ile dünya 2’ncisi olan Milli Takımın kadrosunda yer düzlük Sinan Güler’in, Güler Legacy takımıyla hat giyerek uğraş ettiği Bandırma’daki turnuvaya, değme yaştan sporsever balaban ilişki gösterdi.

9 Ilkgüz’birlikte Şehremini Miğfer Kele’un 3 sayılık atışıyla başlayan Bandırma 3X3 Uluslararası Basketbol Turnuvası’nın bir numara ve ikinci gününde, Bandırma ve yakın çevresinden katılan sporcuların oluşturduğu toplan 24 mızıka, Yıldızlar, Gençler ve Kibar kategorisinde takım maçları oynadı. Turnuvanın serencam günü olan 11 Ilkgüz muamele günü oynan ekip final maçlarında; Yıldızlar kategorisinin şampiyonu Bandırma Hisse Senedi, Çoluk Çocuk kategorisinin şampiyonu Dereboyu Spor, Kibar kategorisinin şampiyonu ise Kale17 Mado oldu.

Kupa ve madalyaları dışında Yıldızlar’ın şampiyonu Bandırma Hisse Senedi 1.000 TL, Gençler’in şampiyonu Dereboyu Spor 2.000 TL ve Büyükler’in şampiyonu Kale17 Mado 4.000 TL mülk ödülü kazandı.

Asıl balaban galeyan turnuvanın ikinci haset olan 10 Eylül cumartesi dönme oynanan ön eliminasyon maçlarında yaşandı. Ön eliminasyon maçlarının böylelikle dört Türk takımı; Eski Basketçiler, Çiçekler, Euro 3X3 ve Inferno bitiş maçlarına iltihak hakkı kazandı. TBF yönetiminde Türkiye’de oynanan 3X3 Basket maçlarında sunu efdal puanları kayran ve FIBA resmi sıralamasında üstelik düzlük bulan dört Türk takımı; Alsancak Premium, Güler Legacy, Manisa Premium GYM ve Egesit İnşaat takımlarından bambaşka; Azerbaycan 3X3 Basket Milli Takımı ALO Basket U23, gine benzeri Azeri mızıka olan Pro Basketbol Bakü ve iki Alman takımı Team KÖLN ile Team DITS Germany’nin da karışma olmasıyla Bandırma Uluslararası 3X3 Basketbol Turnuvası bitiş maçları, 11 Eylül Iş günü yapıldı.

Oynanan maçlarda alınan puanların resmi FIBA sıralamasına girdiği Bandırma Arsıulusal 3X3 Basket Turnuvası’nın sonunda Güler Legacy birinci, Eski Basketçiler ikinci, Alsancak Premium üçüncü, Inferno ise dördüncü oldu.

Dereceye giren takımlara kupa ve madalya dışında para ödülü üstelik verildi. Böke Güler Legacy 20.000 TL, 2. olan Sakat Basketçiler 14.000 TL, 3. olan Alsancak Premium 8.000 TL, 4. olan Inferno ise 4.000 TL mülk ödülünün sahibi oldu.

Dereceye giren takımlara yürek ve ödüllerini ikram eden Belediye Reisi Miğfer Boğa, merasim sonrasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dünyada 2010 yılından bu yana balaban bir acilen yayılan ve çok sevilen, kasırga ve eğlencenin dozunun on paralık düşmediği 3X3 Basketbol Turnuvasını tığ bile şehrimizde yarmak istedik. Bandırmamızın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü olması zımnında hedefimizi biraz daha yükselterek, turnuvanın arsıulusal kategoride olmasına karar verdik. Bandırma Belediyesi namına uluslararası kategoride Türkiye’bile ilk kez ve Bandırma Cumhuriyet Meydanımızda gerçekleştirdiğimiz 3X3 Basket Turnuvası’na katılan parçalanmamış sporcularımıza, özellikle Birey Azerbaycan’dan ve tarihi, kültürel bağlarımız olan Almanya’dan gelerek turnuvamıza katılan, mücadeleleri ve centilmenlikleriyle hepimizin gönlünü da kazanan misafir sporcularımıza, maçları haddinden fazla adaletli tıpkısı biçimde yönetmen TBF hakemlerimize, turnuvanın parçalanmamış ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlayan iri ekibimize ve tabiatıyla düzenlediğimiz Bandırma Arsıulusal 3X3 Basket Turnuvasına 7’den 70’e şişman demet gösteren bulunmaz hemşehrilerim, Bandırmalı basketbolseverlere haddinden fazla teşekkür ediyorum.

Turnuvamızın finalinden bilcümle dünyaya, sporun birleştirici ruhuyla; sulh, beraberlik, teadül, hak, hürriyet, eş haklarına ve doğaya utanmak diliyorum.”

Share: