Bakan Varank, Enformatik Vadisi’nde oyun ihya yaz kampını konuşma etti

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’da ancak ek altın üretimle çağcıl medeniyetler seviyesinin yakalanabileceğini, bunun da yazılım, dizayn alanında kayırıcı yetiştirmekle tür olduğunu söyledi.

Kocaeli’deki Enformatik Vadisi Dijital Animasyon ve Oyun Biriktirme Merkezi (DIGIAGE) tarafından düzenlenen “Baziçe Geliştirme Yaz Kampı ve Toptan Ekosistem Buluşması”nı ziyaret fail Varank, gençlere dondurma dağıtarak yazdıkları oyunları denedi.

Gençlere seslenme fail Varank, alelhusus teknoloji tabanlı işlerde nazik ivmelenme olduğunu belirterek, Türkiye’nin değme tarafında gençlerin zat girişimlerini kurarak oyun sektöründe çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Avrupa’da akıbet iki çeyrektir oyun alanında en fazla envestisman alan şehrin İstanbul olduğuna değinen Varank, ikincinin Londra olduğunu ancak orada dahi bildirme fazla yatırımı Türk girişimcinin aldığını, bu kabiliyeti keşfetmekten memnun olduklarını söyledi.

Icra Vekili Varank, şöyle konuştu:

“Gençlerimize hem fiziksel imkanları sağlayarak hem lüzumlu maharet destekleri sağlayarak, mentörlük desteği sağlayarak, onların karşılarına bu alanda kariyer planları çıkarken neler çıkabilir, bununla ilgili çözümler üreterek güre arkadaşlarımızın öncelikle ayakları üstünde durmasını istiyoruz. Bu gibi organizasyonlar onların kariyerlerine haddinden fazla ağır katkı sağlayıcı etkinliklerdir. Bu yıl 4 bin başvuru oldu, 600 arkadaşımız burada, yabancı misafirlerimiz burada. Buranın sağladığı en balaban avantajlardan birisi, bando oyununu öğretmesi. On günde bazı bazı çekişme ederek, zaman zaman uzlaşarak arkadaşlarımız burada takım oyununu öğreniyor. Hanay değme ant macerasız işlemiyor. Burada yaşadığınız birtakım fiziksel teessürat de esasen hayatta karşınıza çıkma sıkıntılara sizi alıştıran, o donuk ortamlarda ‘Nasıl ayakta kalabilirsiniz, işinize devam edebilirsiniz’ bunu gösteren ayrımsız aktiflik. Arkadaşlarımızın yurtlarda, çadırlarda kalması, uykusuz kalarak işlerini bitirmeye çalışması aslında onlara çokça tehlikeli kazanım sağlıyor.”

Bu organizasyonun daha çok de bitmeme edeceğine değinen Varank, “Gençlerimizi buralara davet edecek, onların önünü açmaya çalışacağız. Türkiye ancak eklenmiş kızıl üretimle muasır medeniyetler seviyesini yakalayabilir. Ekleme değerin alanları nerede? Siz canlı kardeşlerimizde, yazılımda, tasarımda… İşte bu alanlarda hangi kadar çokça eş yetiştirirsek Türkiye’yi bu alanda çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda o büyüklüğünde olağan çıkarabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kampta oyun yazan takımların yatırımcılara sokum yaparak para desteği arayacağına belen fail Varank, son iki senede Türkiye’de özellikle teknolojik alanda işlere 1,5 bilyon dolarlara varan yatırımlar yapıldığını gördüklerini vurguladı.

“Baziçe sektöründe yakaladığımız ivmeyi devam ettireceğiz”

Varank, geleneksel iş insanlarının da bu alanların hangi kadar ek altın olduğunu görmeye başladığını belirterek, kendilerinin onlara bu yeni alanlara ulama sağlamalarını kaynak ettiklerini söyledi.

Türkiye’da bundan dünya hamle sermayesi fonlarında da tıpkı ivme yakalandığını ifade eden Varank, “Ferda gelecek fonların balaban tıpkısı kısmı akıbet 1-2 senede müesses fonlar, bu alanlara yatırım fail fonlar… Bilişim Vadisi kendisine dedik kim biz avangart olalım, özlük etap sermayesi fonumuzu kurduk. Canlı yeteneklere ve canlı şirketlere envestisman yapıyoruz. Bunu gören özel sektör de bu alanlarla ilgilenmeye başladı. İnşallah çıktı bu amal çok elan dümdüz olacak.” diyerek konuştu.

Varank, bir girişimcinin genişlik nazik sıkıntısının envestisman ahzetmek olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“İşte bu fonlar sebebiyle biz bu imkanları bile genç kardeşlerimizle buluşturmaya başlamış olacağız. Şurada elde ettiğiniz tecrübe tehlikesiz olun bundan ahir hayatınızda sizinle bu arada size yoldaşlık yapacak. Bu manada bu tecrübeden faydalanmış görünmek çokça balaban bire bir imkan. İnşallah tığ bu kamplarımızı arttıracak, artık arkadaşımızı bu işlere dahil edeceğiz ve özellikle baziçe sektöründe yakaladığımız ivmeyi bitmeme ettireceğiz.”

“Bu alanlar epey bizim gençlerimizin kabiliyetleri olan alanlar”

zamanında Türkiye’üstelik beyaz perde ve sıra sektörünün kimse yoluyla bilinmediğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“Kullanılmamış Balkan seyahatinden geldik. en üst Hırvatistan’ı ülfet ettik. Orada Başbakanlıkta mutfakta insanlar Türk dizisi izliyordu. İşte onları gördüğünüzde esasta bizim kabiliyetlerimizin ne kadar cihanşümul olduğunu de yani uluslararası kabiliyetlere dahi sahip olduğumuzu görüyoruz. İşte bizim oyun firmalarımız müthiş yatırımlar alıyor. en üst 2 kamer önce Hacettepe’dahi aynı firmaya gittik. Hacettepe’de Bilkent mezunu aynı arkadaşımız, henüz 5-6 yıl önceki çıkışlı ergin. 9 şahsiyet ekibiyle bire bir oyun yazmış. Oyununu 200 milyon dolara Amerikalılara satmış. Arkadaşımıza şunu sordum, ‘Amerikalı iştirak kuşkusuz süreci sürdürebiliyor mu?’ Dedi kim ‘Sayın Bakanım performansları çok ongun değil ama yüce de değil tığ zaten yenisini şu anda yazıyoruz.’ İşte bu alanlar banal bizim gençlerimizin kabiliyetleri olan alanlar. Arkadaşımızın beni etkileyen benzeri hepsi oldu, ‘Sayın Bakanım bu oyunu 200 milyon dolara sattık, inşallah bu yıl Ankara’birlikte idrak rekortmenlerinden birisi olacağız.’ İşte memlekete yardım bu şekilde oluyor. Dedi ki ‘Sayın Bakanım bu yola biz 9 gönül çıktık, deminden 11 kişiyiz ve ben hep arkadaşlarıma dahi şirketten hisse verdim. Burada etkin beher arkadaşım şu anda milyoner.’ dedi. İşte eskimemiş yavru ekonomi dediğimizde bundan bahsediyoruz. Bu hikayeyi sizler yazacaksınız. Tığ size sonuna kadar güveniyoruz ve inanıyoruz. Doğrusu sizlere inandığımız üzere bu imkanları sizlerle buluşturuyoruz.”

Bakan Varank, 2002 yılında bu ülkede etkin halde elden 2 pasaj teknopark olduğunu, bu teknoparklarda mecmu 630 kişinin çalıştığını aktararak, “Şu anda 90’ın üzerinde teknopark, 8 binin üzerinde firma ve 80 bine mümasil koca teknoparklarda Ar-Ge yapıyor, dizayn yapıyor, ilişik derece üretiyor. Bu imkanları sunduğumuz için bu noktalara gelebildik. İnşallah biz bu imkanları sizlere sunmaya bitmeme edeceğiz. Sizlerin önünü açmaya bitmeme edeceğiz. Sizlerde bu muvaffakiyet hikayesini yazacaksınız.”Share: