Amme bankaları yılbaşına büyüklüğünde süre istedi

Çın sektörün finansmana ulaşım probleminin giderilmesi amacıyla sadık kısım temsilcileriyle kamu bankaları yöneticilerinin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun sülale sahipliğinde bire bir araya geldiği toplantıda, kamu bankaları yöneticilerinin, yılbaşına kadar mecmu 24 milyar dolarlık tıpkı borç yükümlülüğü bulunduğuna özen çekerken, arsıulusal piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine olduğunu söyledikleri bildirildi.

Dünya’dan Hüseyin Gökçe’nin haberine bakarak, önceki çevrim TOBB’de gerçekleştirilen toplantının basına sadık kısmında, amme bankalarının yöneticilerine finansmana muvasala konusundaki şikayetler dile getirildi. Yüreklilik kullanımı sırasında bankaların çokça zorladığını tamlayan reel büro temsilcileri, bu alanda biraz elastikiyet sağlanması gerektiğini bildirdiler. Amme bankaları yöneticileri ise sıkıntının farkında olduklarını belirtirken, arsıulusal piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine döndüğünü kaydettiler. Bu noktada Kaynak’nin borçlanma maliyetlerinde başlayan düşüşün bitmeme edeceği öngörüsünü paylaşan bankacılar, yılbaşına kadar bankalar ve doğru sektörün ödenmesi müstelzim aut borcun 24 milyar dolar civarında olduğunu, bunun de Türkiye amacıyla çokça iri ölçü olmadığını aktardılar. Bankacıların, sadık kesim temsilcilerinden yılbaşına kadar sabretmelerini istedikleri öğrenildi.

Bankalar ile başlıca departman ortak mesai yapacak

Mavera yandan itimat başvurusunda güvence namına gösterilen taşınmazın ana değerinin haddinden fazla altında tıpkısı bedelle rapora yansıması, firmaların kredi kullanımını üstelik engelliyor. Yüreklilik kullanımında teminat yerine gösterilen taşınmazların bedeli, yapı yaklaşık maliyetlerine bakarak hesaplanıyor. Yani rayiç değeri 2 milyon lira olan tıpkısı emlak, bina kestirmece maliyetleri tablosunda 300- 400 bin teklik kabilinden görünebiliyor. Edinilen bilgilere göre hakiki kesim temsilcilerinin konuyla ilişkin rahatsızlığını ilettiği amme bankası yöneticileri, bankaların üstelik bunu sorun yerine gördüğünü ilettiler. Bu konuda bankalar ile essah sektörün ortak say yapması kararlaştırıldı. Bununla ilgili bina yaklaşım maliyet ünite bedellerinin güncellenmesi yönünde bire bir çözüm yöntemi gündeme geldi. Geçmiş ahit TOBB’bile gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Tarım Bankası Genel Müdürü Alpaslan Şimşekli Fener, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfb ank Umumi Müdürü Abdi Başkumandan Üstünsalih katılmıştı

Hisarcıklıoğlu: Firmalarımız itimat alamıyor, faizler haddinden fazla efdal

 

Hisarcıklıoğlu: Finansmana ulaşım büyüklük ekonomisi için eleştiri önemde

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bankalara ‘destek’ çağrısı

 

Share: