Zalim ekonomisi 4 sene geriye gidebilir

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın 6. ayı geride ara vermek amacıyla. Rusya ise tekmil yerine istediğini elde etmiş değil. 

Hele Avrupa eliyle yapılan yaptırımlar Moskof ekonomisini zora sokarken, ekonomistler Rusya’nın GSYH’sinin anlaşılan serencam çeyrekte benzeri yıldan çok aynı süredir ilk defa küçüleceğini, almanak yüzde 4,7 düşüş beklediklerini belirttiler.

Bu ise Rusya ekonomisinin dört yıl geriye gitmesi ve ekonomide rekor afet bildirme etraflı gerilemelerden birinin olması buyurmak.

İkinci çeyrekte daralma bekleniyor

Rusya’dahi savaşın tablosu 2022’nin başında hızlanan bir ekonominin, ikinci çeyrekte daralmaya başlaması bekleniyor. Cuma günü açıklanacak veriler, Bloomberg eliyle ankete katılan 12 analistin medyan tahminine bakarak, gayrı yıldızlı yurtiçi hasılanın benzeri yıldan çok bire bir süredir ilk defa küçüldüğünü ve yıllık yüzde 4,7 düştüğünü gösteriyor.

Bloomberg Rusya Ekonomisti Alexander Isakov, “Tutum, ikinci çeyrekte 2018 boyutuna kavrayışsız dönerek dört almanak büyümeyi bırakacak. Servet politikasının talebi desteklemesiyle gelişigüzel daralmanın dördüncü çeyreğe akıllıcasına yavaşlamasını bekliyoruz. Yeniden dahi Avrupa enerji yasağı ihracatı azaltacağı için iktisat 2023’te yüzdelik 2 henüz kaybedecek” dedi.

“Akse çokça düzgün tıpkı yörüngede ilerliyor”

Batı’nın Rusya’ya müteveccih yaptırımları ticareti kesintiye uğratırken, araba üretimi gibi endüstrileri ise damla etti.

Ekonomideki düşüş şu esas kadar korkulandan henüz az çabuk görünse da, form bankası çöküşün önümüzdeki çeyreklerde daha de kötüleşeceğini tutum ediyor ve gelecek yılın ikinci yarısına büyüklüğünde tıpkısı toparlanma beklemiyor.

CentroCredit Bank Rusya Ekonomisti Evgeny Suvorov, “Akse haddinden fazla aklık tıpkı yörüngede ilerliyor” dedi. Suvorov “Tutum bildirme ferah ihtimalle 2023’ün ortalarında yeryüzü düşük noktasına ulaşacak” diye ekledi.

Rusya’bile vatandaşlar rekor düzeyde döviz aldı

 

Rusya: ABD’nin Ukrayna’ya desteği çatışmaları uzatıyor

 

Rusya’üstelik pahalılık yavaşlama gösterdi

 

Share: