Yozgat-Sivas karayolunda “Averaj atiklik ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama atiklik ihlal tespit sistemi” devreye girdi

YOZGAT Mutluluk genelinde 4 bin 628 kilometrelik defa ağında “Averaj atiklik ihlal tayin sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat arasında toplam 146 kilometrelik sefer ağında hız koridoru oluşturuldu.

Ölçüsüz hızdan kontekst yaşanan trafik kazalarını menetmek ve tehlikesiz trafik akışını uydurmak için “Sayı Farkı Çabukluk İhlal Tayin Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Gidiş Geliş Güvenliği Izleme Belgesi doğrultusunda bir nice bölgede tamamlandı. Projenin talih geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri olmak üzere toplanmış 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki esmer yolu ağında ortalama atiklik ihlal tayin sistemleri kuruldu. Belli Başlı bölgelere trafik işareti ile uyarı levhaları yerleştirildi ve atiklik ihlallerine müteveccih namına trafik denetimleri dahi uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında sürat ihlal belirleme sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Kesim Trafik Bakı Şube Müdürlüğü ekipleri üstelik ortalama çabukluk koridoru makbul bölgelerde sürücüleri durdurarak hem dizge karşı bilgilendirmelerde bulundu hem de gidiş geliş kurallarına uymaları konusunda sürücüleri uyardı.

“Sayı Farkı yordam ihlal tespit sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan güdücü Özkan Toker, ortalama sürat ihlal tespit sistemini ilk defa duyduğunu söyleyerek, “Vatandaş açısından çokça pir bire bir uygulama. Bizler birlikte sürücüler adına kurallara uyarız ve kazaların daha beş altı seviyeye inmesine koruyucu oluruz. Ülkemizde serencam zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çok yara çok özen etmemiz lazım. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu nev kaybımızın olamaması bizim üzere elan bereketli peki” dedi.

“Fert taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise ivinti üzerine dikkatli olduklarını belirterek, “Tabi ki tığ bu ivinti sınırlarına uymak zorundayız. Tığ birey taşıyoruz ve mecbur uymak zorundayız. Yollarda ihtar levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik misil ağında hız koridoru kullanılıyor”

Yozgat Toprak Gidiş Geliş Fal Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Muazzez Yavuz da büyüklük genelinde 4 bin 628 kilometrelik yol ağında ortama sürat koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde da 146 kilometrelik nöbet ağında sürat koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin ortalama sürat belirleme ihlal tabelalarını gördüklerinde henüz titiz ve hassas olmalarını rica ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, bir lahzada mücadelede cevvaliyet koridorlarından müstefit olmak aracılığıyla gidecekleri yere kontrollü bir şekilde gitmelerini irade ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında her ahit atiklik kurallarına uymalarını istiyoruz ancak EDS VE PTS yazılarını gördükleri ahit yalnız bire bir noktada ivinti ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri boyunca atiklik ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine kayran verdi.

“Cezalar plakalara otomatik yazılıyor”

Sayı Farkı cevvaliyet ihlal tayin sistemi için bilgilendirme bile bulunan Zor, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve atiklik limitlerine uymalarını temenni ediyoruz. Averaj çabukluk ihlal tespit sistemimiz, iki bekçi arasındaki kameralarla araçların giriş ve sorti saatleri ölçülerek ortalama hızı tayin ediyor ve belirtilen kilometre ve tamlanan saat aralığından henüz er miftah girmiş olursa cümle spontane yerine anahtar plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: