Yılın ilk 8 ayında bildirme çokça izlenen 10 filmden dördü evcil

Yılın ilk 8 ayında arz haddinden fazla izlenen 10 filmden dördü yerel yapımlar oldu.

Box Office Türkiye’den derlenen bilgilere bakarak, 251’i yeni, toplam 375 filmin vizyona girdiği önce 8 ayda, mecmu seyirci sayısı 26 milyon 360 bin 740’a ulaştı.

Cinayet sonucu hayatını kaybeden şarkıcı Belgin Sarılmışer’in hayatını ele kayran “Bergen” filmi, 5 milyon 478 bin 944 izleyiciyle yılın geçmiş 8 ayında sunma çokça izlenen film oldu.

Farah Zeynep Abdullah ile Erdal Beşikçioğlu’nun başrollerini paylaştığı filmde, enstrüman tarihine geçen yorumu ve konservatuvardan başlayan sıkıntı söyleme tutkusunun beraberinde “acıların kadını” olarak maruf hanende Bergen’in yaşamının bir bölümü beyaz zehir perdeye aktarıldı.

“Kesişme-İyi kim Varsın Ermiş”

Sunma çok izlenen filmler beyninde 2. sırada yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, TRT Ortak Yapımı, “Kesişme-İyi kim Varsın Eren” düzlük aldı.

Trabzon’un Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017’de teröristlerle yiğit Mehmetçiğin girdiği çatışmada martir olan Aziz Bülbül ve Gedikli Mümessil Başçavuş Ferhat Gedik’in öyküsünün anlatıldığı TRT Ortak Yapımı film, vizyonda kaldığı müddet içinde 2 milyon 326 bin 506 kişi eliyle izlendi.

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği filmde, İsmail Hacıoğlu, Rahman Beşel, Alayça Öztürk, Mutlunur Lafçı ve Buyuru Çiçek başrolleri paylaştı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

“Doktor Strange Çoklu Cihan Çılgınlığında”

Macera ve hisse senedi sevenleri beyaz perde salonlarına calip “Hekim Strange Çoklu Âlem Çılgınlığında” filmi listeye 3. bayağı girdi.

Yönetmenliğini Sam Raimi’nin üstlendiği filmi, tıpkı milyon 549 bin 492 birey izledi.

Filmde liyakatli oyuncular Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams, Benedict Wong ve Chiwetel Ejiofor başrolleri paylaştı.

“Thor: Amor ve Gök Gürlemesi”

Listenin 4. sırasında bir milyon 182 bin 305 kişiyle “Thor: Amor ve Gök Gürültüsü” filmi yer aldı.

Avantür ve iş tutkunlarının içten izlediği yapımda Hollywood’un ünlü oyuncuları Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman, Christian Bale ve Russell Crowe azamet aldı.

“Aslan Hürkuş Kayıp Cevahir”

Hakan Bol ile Sinan Güngor’ün yönetmenliğini üstlendiği canlandırma film “Arslan Hürkuş Kayıp Elmas” sunma çokça izlenen 5. film oldu.

Filmi bağlı olmak için tıpkı milyon 164 bin sevimli sinema salonlarına gitti.

“The Batman”

Acıklı ve iş türündeki “The Batman” filmi vizyonda kaldığı 10 haftada tıpkı milyon 81 bin 473 gönül yoluyla izlendi. Muvaffakiyetli oyuncular Robert Pattinson, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell ve Andy Serkis’in tekellüf aldığı imal, sunu haddinden fazla izlenen filmler arasına 6. amiyane girdi.

Film, Gotham’daki ucu kendi ailesine bile uzanan yolsuzlukları temizleye çalışan Batman’in, bir yandan Riddler isimli benzeri saf katille mücadelesini işliyor.

“Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”

KUL yapımı canlandırma film “Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”ni, izleyiciyle buluştuğu 1 Temmuz’dan itibaren bir milyon 57 bin 677 can aracılığıyla izlenerek, yeryüzü çok izlenen 7. film oldu.

Film, 1970’li yıllarda tarihin sunu iri kötülerinden biri olma hayali kuran gailesiz Gru ile yolları kesişen Minyonlar’ın, kötülükleriyle nam salan Vicious 6 ekibine girmeye çalışan Gru’ya arkalama etmelerini laf ediniyor.

“Örümcek-Koca: Eve Çağ Namevcut”

Avantür, malumat-dil ve hareket sevenlerin ilgilyle izlediği “Örümce-Eş: Eve Zaman Yok” filmi, 17 Açıklık 2021’üstelik vizyona girdi. Bu sene 961 bin 470 izleyiciye ulaşarak yılın sunma çokça izlenen 8. filmi olan yapımı, ilk sağgörü tarihinden itibaren 2 milyon 811 bin 424 dirilik seyretti.

“Kirpi Sonic 2”

Jim Carrey, James Marsden, Tika Sumpter, Natasha Rothwell ve Shemar Moore’un şan aldığı “Kirpi Sonic 2” yılın en çok izlenen 9. filmi oldu.

Avantür ve hareket türündeki filmi 686 bin 524 dirilik izledi.

“Dilberay”

Türk halk müziği ve girişik bezeme enstrüman yorumcusu Dilber Ay’ın yaşamını sinemaya nâkil “Dilberay”, yılın yer çok izlenen 10. filmi oldu.

Büşra Pekin, Ayberk Pekcan, Nursel Köse, Zeliha Kendirci, Deniz Hamzaoğlu ve Bilim Uçar’ın başrolleri paylaştığı yapım 686 bin 495 sevimli vasıtasıyla izlendi.

Share: