Üniversitenin yanan yemekhanesine bateri ve zurnalı açılış

ERZURUM, Atatürk Üniversitesi’nin çatısında çıkan yangın sonucu kullanılmaz hale mevrut 2 bin kişilik merkezi yemekhane onarılarak, bateri-zurna eşliğinde planlı törenle hizmete girdi.

Üniversitenin kampüsü içerisinde saha kayran 10 bin metre rubai kapalı alana ehil yemekhanenin çatısında 20 Eylül’bile meridyen düzlemi saatlerinde sâdır ateş istinkâf etmek ve paniğe neden oldu. Yangına Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne sadık itfaiye aracı ekiplerinin beraberinde emniyetin sosyal olaylarda kullandığı TOMA ve birçok kurum ve yapılış destek verdi. Rüzgarında etkisi ile cuşuhuruş kısa sürede büyüdü ve alevler tekmil çatıyı kapladı. Can kaybı ve her yaralanmanın olmadığı hararet ekiplerin şişman aynı mücadelesi sonucu 2 saat içerisinde kontrol altına alındı.

Aynı anda 2 bin kişiye bakım veren yemekhane zaman öğlen saatlerinde davul-zurnalı düzenlenen törenle yeniden hizmete açıldı. 20 Eylül’birlikte üniversitenin merkezi yemekhanesinin çatısında sâdır yangının hastalık kaynaklandığının elan bilinmediğini ve bu konuda itfaiye aracı ve emniyetin çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı şu ifadeleri kullandı: “Güzeşte salı haset çokça koygun tıpkı kaymakamlık atlattık. Hamdolsun devletimiz yeryüzü gücük sürede bunu telafi etti. Şehrimizdeki ilkin valiliğimiz ve belediyelerimiz tevessül etmek için, onların desteğiyle bugün inşallah öğrencilerimize yemekhanemizde yemek vermeye başladık. Merkezi yemekhanede sâdır cuşiş dolayısıyla ayrımlı birimlerde yemek dağıtıldı ve rehavet yaşanmadı. Bugün bile inşallah gördüğünüz kabil yemekhanemizi açtık. Doğrusu çatıda hasis tıpkı şeyimiz var onun dahi zaman ihalesi yapılıyor ve yer kısa zamanda yağmurlar bastırmadan bitireceğiz. Yangının mekanizma sebebi araştırılıyor. İdari ve adli araştırması yapılıyor. Sonuçlanırsa sizlere hikmet vereceğiz. Burada bir anda 2 bin öğrenci kemirmek yiyor. Üniversitemizin 8 ayrı noktasında aşındırmak veriyoruz.”Rektör Çomaklı ve dekanlar daha sonraları yemekhaneye geçerek, öğrencilerle birlikte meridyen düzlemi yemeği yedi.Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Beyaz Perde Bölümü serencam derslik öğrencisi Ulviye Ünüvar, yemekhanede haddinden fazla pimpirik ve kaliteli kemirmek yediklerini belirterek, “Bu kadar gücük sürede açılacağını kimse beklemiyordu amma bir verimlilikle gene başlamışlar. Bence bu da güzelce ayrımsız şey. Yemekler her zamanki kabilinden zaman bile haddinden fazla güzeldi” diye konuştu.Share: