Uca Öztunç: “Afet Risklerini Yıpratıcı Politikalara İhtiyacımız Olduğunu Aynı Kez Elan Hatırlatmak İstiyorum”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ali Öztunç, “Sarsıntı coğrafyasında mevcut bir büyüklük olarak kıyamet risklerini azaltan politikalara ihtiyacımız olduğunu aynı sefer daha uyarmak istiyorum…Kentsel transformasyon kararları mahkemelerce bozma edilen Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve müteahhitler bilcümle gelişigüzel kıran bahanesiyle milletin malına çöküyorlar” dedi.

CHP Kahramanmaraş Mebus Şanlı Öztunç, güzeşte hafta meydana gelen depremlerin peşi sıra yaptığı yazılı açıklamada, kıran riskini azaltmaya müteveccih değerlendirmelerde bulundu.

Öztunç, depremler sonrasında gündem oluştuğunu ancak çabucak unutulduğunu tabir ederek, “Afetin öncesi, afet sırası ve kıyamet sonrası kendisine üç aşamayı mühimsemek, buna göre politikalar yapmak gerekiyor. Facia riski kısıntı politikaları gösteri planlarına açığa vurmak yetmiyor bunları aktif kendisine infaz etmek gerekiyor” dedi.

Facia riski altındaki alanlarla ilgilendiren mevzuatın getirim sahiplerinin araziye yıkılma ara bulucu haline getirildiğini belirten Öztunç, “Sayıştay dahi belirleme etti bunu. Depreme dayanıklıkla ait ilmî çalışmaları namevcut. Kentsel dönüşüm kararları mahkemelerce fek edilen Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve müteahhitler hep birlikte kıyamet bahanesiyle milletin malına çöküyorlar” açıklamasını yaptı.

Öztunç, denetime özen çekerek şunları dile getirdi:

“Serencam günlerde yaşadığımız depremlerde yaşanan sorunlarımız var amma şişman yıkımlara yol açmaması dahi ayrımsız bayram. Ayrıcalı kentleşme, denetimsizlik gibi olgular afetlerin sonuçlarını ağırlaştırıyor. Bu nedenle, facia meselesini ayrımsız rant gerekçesi değil yaşamsal tıpkısı maslahat olarak ele alıp, candan politikaları hayata geçirmemiz gerekiyor.”

Share: