Tunceli’deki tiran atılan tesisi protestosunda yüklülük

Tunceli’deki Sütlüce köyünde yapılması planlanan zalimce atılan depolama tesisinin doğaya kötülük vereceği gerekçesiyle yapılan protestoda gerginlik yaşandı.

Moğultay Mahallesi’ndeki Konferans Sokağı’nda toplanan Sütlüce ile mekân köylerin ara sıra sakinleri, ellerinde dövizlerle Tunceli Belediyesi binasına yürüdü.

Tesisin iptali üzere belediyedeki divan toplantısına süzülmek isteyen köylüler ile toplantı amacıyla binada kâin ekip beyninde kısa süreli ağız dalaşı yaşandı.

Köylüler elan sonraları Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun odası uğrunda “Başbuğ ricat” şeklinde slogan attı.

Şehremaneti uğrunda toplanan kol adına açıklama özne avukat Özgür Ulaş Kaplan, merhametsizce atık tesisinin yapılacağı kavuşum mülk merkezine 2 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

Katı atıkların ayrıştırılması sırasında kimyevi gazların havaya karışacağını doğacak süren Kaplan, “Amansız Hastalık vakaları artacak. Kent içine kadar belirti gelecek. Sızıntılar Pülümür Çayı’na ulaşacak, binlerce ağaç kesilecek ve endemik bitki türleri bulunmayan olacak. Bu vakit kaybetmeden oradaki 3-5 köyün sorunu değil, bu dava bilcümle Tunceli’nin sorunudur. Bu tıpkı mekân sorunudur.” diye niteleyerek konuştu.

Kaplan, demokratik namına insanların tepkilerini gösterdiğini dile getirerek, “Saraka, bitirme, karar deniliyor, halk dinlenmiyor. Halkın talepleri ayn ardı ediliyor. Toplantıda halkın kendini rapor etmesi engelleniyor.” dedi.

Gruptakiler açıklamanın peşi sıra dağıldı.

Uray izah yaptı

Tunceli Belediyesinden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“Şehremaneti meclisine sunulan ‘Katı Atılmış Projesinden Çekilme’ gündemi oylama esnası ve sonrasında, projeyi bahane eden benzeri anlaşma marifetiyle tahrik ve saldırı gerçekleşti. Divan toplantısında cinsiyetçi küfürler edilerek, insanların, çifte tokat atılarak darbedilmesi, pet şişe fırlatılması şeklinde tıpkısı atılım gerçekleşmiştir. Dersim halkı, bölüt yıldızlı şehremaneti ve kurumlara alın bu provokasyonları, sağduyulu davranarak boşa çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte üstelik bu tutumlara sorumluluk eğmeyerek sergilemiş olduğumuz sağduyuyu sürdürmeye bitmeme edeceğiz.”

Share: