Tescilli “Süleymanpaşa Beyazı” üzümünün yaygınlaştırılması amaçlanıyor

Tekirdağ’bile iki yıl önce sınama gayeli üretimine başlanan, aromasız ve çekirdeksiz oluşuyla benzerlerinden ayrılan “Süleymanpaşa Beyazı” üzümü üretiminin, büyüklük geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Istihsal ve İşletme Başkanı Ahmet Koçak Yaşasın, AA muhabirine, “Süleymanpaşa Beyazı” üzümünün yerli kalıtım bilimi kaynaklarla “Amasya Beyazı” üzümünün çaprazlanması sonucu elde edildiğini söyledi.

Bu üzüm çeşidinin enstitü vasıtasıyla 2016 yılında tescillendiğini ve üretimi üzere gerekli hazırlıkların yapıldığını anlatan Yaşasın, “Tekirdağ büyükşehir olduğu ant Süleymanpaşa de kaza oldu. Tığ üstelik buna istinaden adını ‘Süleymanpaşa Beyazı’ koyduk.” dedi.

Yaşa, üzümün deneme amaçlı dikimine iki sene önce başladıklarını ve sabık sene önceki ürünlerini aldıklarını anlatım etti.

Aroması namevcut, çekirdeksiz

Üzümün veriminin anlaşılması ve kalitesinin ölçülebilmesi üzere 5 yıllık süreye gerekseme olduğunu vurgulayan Yaşasın, “Şu an için henüz bakir ‘bebek’ benzeri çeşidimiz. Doğal adına istihsal alanı çok namevcut. Amacımız tanıtım gösterisi ile bu ürünü insanlara izhar etmek. Bu amaçla alaçık sisteminde üzümü bünye ettik. Çardak sisteminde üretip, çiftçilerimize yaygınlaştırıp, daha sonraları ülkenin tüketimine sunmak istiyoruz.” diyerek konuştu.

Yaşa, bu üzüm çeşidinin Tekirdağ şartlarında ağustos ayında olgunlaştığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Çekirdeksiz olan bu çeşidimizin tanesi 3-4 gram, salkımı 500-600 gram ağırlığında. Haddinden Fazla eli nimetli beyaz benzeri cins. Son dönemde insanlar imdi çekirdeksiz üzümleri işitmek istiyor. Süleymanpaşa Beyazı bu çeşitlerden ayrımsız tanesi. ‘Nötr’ dediğimiz bire bir tada cemaat. her aroması namevcut. Çekirdeksiz, mutedil mevsimde olgunlaşan beyaz benzeri çeşidimiz.”

Yaşa, alelhusus çocukların sevdiği, evolüsyon ve çıkma potansiyeline ehil Süleymanpaşa Beyazı’nı 5 sene içre ülkede yaygınlaştırmak istediklerini dile getirdi.

Manisa ve Sazak’de da ekiliyor

Bu üzüm çeşidini geçmiş etapta Tekirdağ’üstelik tüketiciyle buluşturmak istediklerini tamlayan Yaşasın, şunları kaydetti:

“Bununla ilgili tanıtım gösterisi çalışmalarımız oluyor. Bunlardan biri Süleymanpaşa ilçemizde yapılıyor. Manisa’da, üzümün artık yetiştirildiği Akdeniz Bölgesi’nde Mersin tarafında değişik lokasyonlarda çiftçimize deneyim amaçlı bağlar kurduruyoruz. Amacımız burada çiftçilerimize önder olabilmek. Burada çiftçinin bu ürünü benimsemesi çok şanlı. Tanıtım Gösterisi bitmeme ediyor. İyi verim alabilmek amacıyla 3-4 sene henüz geçmesi gerekiyor. İlk sene aldığımız sonuçlar önem genişlik etmiyor. 5 yıl boyunca daima ürün alıp, idraksiz dönüşleri beklememiz geçişsiz. Henüz yeni ürün almaya başladık. Bu yıl ikinci senesi.”Share: