Başarır: “Atatürk Havalimanı’nın Lüzum Katabolizma Aşamasında Gerek Tasdik Aşamasında Kestirmece 1 Bilyon Dolarlık Bir Kusur Var”

CHP Mersin Milletvekili Ulvi Becerikli Başarır, 2019’da SEMEN Havalimanları’nın, Celal Çekicilik Meydanları İşletmesi’ne devrettiği Atatürk Hava Meydanı’ndaki malzemelerin kül ve enerjik adına teslim edilmesi gerektiğini belirterek, “Fakat bugün görünüyor ki lüzum yadımlama aşamasında lüzum konfirmasyon aşamasında tahminî 1 milyar dolarlık aynı şaibe var. Yıkım aşamasında bunların bazıları satılmış ve bazıları bile doğrulama edilmemiş durumda. Bunlar bizim paramız, hepimizin parası” dedi.

CHP Mersin Saylav Yüksek Yordamlı Başarır, Atatürk Havalimanı’nın Kerem Albeni Meydanları İşletmesi’ne devrinde 1 milyar dolarlık ayıp olduğu iddiasını hazırladığı kayıtlı istifham önergesiyle Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na sordu. Başarır, şunları söyledi:

“YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLARLIK BİR EKSİKLİK VAR”

“Bilindiği üzere Atatürk Hava Meydanı’nı TAV Havalimanları işletiyordu. 2019’de Heybet Albeni Meydanları İşletmesi’hangi devredildi. Devredilirken havalimanındaki parçalanmamış malzemelerin, tam teçhizatların dökümü yapılacaktı. 2019’da devri gerçekleşirken konvansiyon hükümleri doğrultusunda bütün aletlerin bakım ve onarımlarını gerçekleştirerek kullanılır halde tekmil olarak konfirmasyon edilmesi gerekiyordu. Fakat zaman görünüyor ki ister yıkım aşamasında gerek doğrulama aşamasında kestirmece 1 bilyon dolarlık aynı kusur var. Yıkım aşamasında bunların bazıları satılmış ve bazıları üstelik konfirmasyon edilmemiş durumda. Bunlar bizim paramız, hepimizin parası.

“CENGİZ İNŞAAT VE ORTAKLARININ YENİ HAVAALANINDA İŞ YAPMASI İÇİN KAPATILDI”

Atatürk Havalimanı Cengiz İnşaat ve ortaklarının bakir havaalanında aksiyon yapması amacıyla kapatıldı. Sadece yıkımı amacıyla kestirmece 3 milyar TL dünyalık harcandı ve orada kâin 84 milyona ilişkin malzemelerin yağmalandığını görüyoruz. Sayın bakan size soruyorum. Siz TAV’dan Atatürk Hava Meydanı’nı bütün aldınız mı? Tesisatların dökümü yapıldı mı? Buradaki kâh malzemeler habersizce kendisine alınıp satıldı mı ya bile çapul edildi mi? Çıkı bunları söyleyin. Zira tığ edildiğini biliyoruz.”

“CANLI VE GAYRİ HAREKETLI TEÇHİZATLAR HAKKINDA BİRTAKIM İDDİALAR VAR”

Başarır, yazılmış istifham önergesinde, “Bilindiği kabil Atatürk Hava Meydanı, İstanbul Bakir Hava Meydanı’na verilen muvakkat uçuş garantisi kapsamında kapatılmaktadır. Bu hususta münakasa işlenmiş ve Atatürk Havalimanı’nın yıkımına başlanmıştır. Hem SEMIZLIK Havalimanları marifetiyle Atatürk Hava Meydanı devredilirken hem da yıkım aşamasında Atatürk Havalimanı’ndaki enerjik ve başka çalışkan teçhizatlar karşı bazı iddialar vardır” açıklamasını yaparak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun şu soruları yanıtlanmasını istedi:

“- SEMEN Havalimanları icar konusu tesisi konvansiyon hükümleri doğrultusunda DHMİ’ye konfirmasyon ederken aktif teçhizatları ve gayri etkin teçhizatların hepsini doğrulama etmiş midir? Ortaklık bu teçhizatları teyit ederken sözleşme hükümleri çerçevesinde bilcümle aletlerin hizmet ve onarımlarını gerçekleştirerek kullanılır halde mi devretmiştir? Barışma hükümlerine göre kullanılır halde devretmediyse bire bir cezai prosedür uygulanmış mıdır?

DHMİ eliyle ant doğrulama tutanaklarında yarım yamalak teçhizatlar belirtilmiş midir? Belirtilmediyse bunların sebepleri nelerdir?

SEMEN Havalimanları Atatürk Havalimanı’nı DHMİ’ye devrederken DHMİ personelleri aracılığıyla tutulan demirbaş listesi var mıdır? Bu demirbaş listesindeki teçhizatların serencam durumu nedir?

Atatürk Havalimanı’nın DHMİ tarafından enerjik ve diğer çalışkan teçhizatların listesi tutulurken gâh teçhizatların el altından satıldığı akla yatkın mudur? Doğruysa bu satışı gerçekleştirenler için işlem işlenmiş mıdır?

Atatürk Hava Meydanı yıkılmadan geçmiş terminallerin içerisindeki teçhizatların akıbeti ne olmuştur? Bu teçhizatlar satılmış mıdır? Satıldıysa kime ve birçok paraya satılmıştır?”Share: