Şırnaklı çiftçi devletten aldığı destekle 680 keçiden günde 2 bin 500 litre benzin elde ediyor

Şırnaklı maraba devletten aldığı destekle 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt elde ediyor

ŞIRNAK – Şırnak’ta çiftçi Abdulcabbar Geylani, ihtişam desteği ile kurduğu çiftlikte “Saanen ırkı” 680 keçiden günde 2 bin 500 litre süt üretiyor.

Geylani, 2020 yılında hazırladığı bin tutturuk kapasiteli kom projesi ile Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvurdu. Değerlendirmenin arkası sıra projesi onaylanan ve kısaca 1 milyon 198 bin TL yardım desteği düzlük Geylani, merkeze bağlı Kumçatı Beldesi Gabar Dağı eteklerinde 8 kişinin çalıştığı keçi çiftliği kurdu. Geylani, burada Saanen ırkı 680 keçiden günde 2 bin 500 litre benzin elde ediyor.

Çiftliği görüşme fail Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Dünyada imdi üretimin ne büyüklüğünde eke olduğu yakından görmekteyiz. Zaman Şırnak tüketiminin yüzdelik 7’sini üretiyor. Özlük pazarını doldurması için yapıt yetiştirmesi üzere yüzdelik 93’lük benzeri üretime daha ihtiyaç duyuyor demektir. Şırnak’ta aksata sıkıntısı sıfır tıpkı il. Meyvesinden, sebzesine ve etine kadar ağır bire bir çalışmaya ihtiyacı var. Şırnaklı vatandaşların reprodüksiyon kapasitesi ve arazisi var hangi kalıyor burada bunları harmanlayacak bilgi birikimine yurttaş-çap işbirliğine kalıyor. Vatandaşımızı tebrik kartı ediyorum burada haddinden fazla pir ayrımsız çiftlik yapmış” dedi.

“Bakanlığımızın kırsal kalkınma destekleri bu manada koskocaman” diyen Ilbay Âlim, “Şu an çiftçimiz saanen keçisi üretimi yapıyor. Gelmek kim, yetiştirilebiliyor. Bizde rastgele zaman çiftçimizin yanındayız ve her tip desteğe hazırız. Oran kendisine tığ üreten her çiftçinin maddesel manevi yanındayız. Çiftçilerimizin üretimlerini yerinde görme şansımız oldu. İyi kim varlar. Eskimemiş rustik kalkınma destekleri açıklandı. Tamlık vatandaşlarımızı zirai kalkınmada projeler ortaya koymaya çağırma ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Çiftçi Abdulcabbar Geylani, geçen sene kırsal kalkınmada yüzdelik 50 armağan ile 2 Milyon 358 bin lira atıfet aldığını ve kurduğu çiftlikte 680 küçükbaş saanen direngen aldığını söyledi.

Geylani, “1800 sınırlı kayran hep 3 bin metrekarede kurduğum yerle saanen muannit yeğleme etmemizin nedeni genellikle koşa doğurmaları ve günde 4,5 kilogram benzin alabilme imkanı var. Bu hayvanların genellikle Çanakkale bölgesinde yaşayan bire bir ırk ve burada rastgele bastırık çekmedi. Değme iklime uyan benzeri hayvan bizde bunun üzere seçtik” diyerek konuştu.

Share: