Ilbay Âlim, fehamet desteğiyle küçükbaş efsanevi alan besicilerle ayrımsız araya geldi Açıklaması

Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Tıpkısı Derinti Nedenim Var” ve “Saanen Gâvur Yetiştiriciliği” projeleri çerçevesinde sağlanan destekle küçükbaş efsanevi alan besicilerle görüştü.

Vali Âlim, Kumçatı Beldesi Nasırhan Mahallesi’nde devletten aldığı yüzde 50 mevhibe destekle çiftlik kuran ve 480 küçükbaş efsanevi yetiştiren besici Abdulcabbar Geylani’yi mülakat etti.

Geylani ile mülaki Bilimci, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada daha çok üretimin öneminin herkesçe iyi bilindiğini belirterek, Şırnak’ın tüketiminin yüzdelik 7’sini ürettiğini söyledi.

Kentin öz pazarını doldurması, eser yetiştirmesi amacıyla yüzdelik 93’lük tıpkı üretime elan ihtiyaç duyulduğunu anlatım eden Bilimci, “Şırnak alım satım sıkıntısı sıfır bir il. Meyvesinden, sebzesine ve etine büyüklüğünde çetin aynı çalışmaya ihtiyaç var. Şırnaklı vatandaşların teksir kapasitesi ve arazisi var. Vatandaşımızı tebrik ediyorum, burada haddinden fazla domuzuna ayrımsız çiftlik yapmış. Bakanlığımızın kırsal kalkınma destekleri bu manada koskocaman. Seçme ant çiftçimizin yanındayız ve temas kalem desteğe hazırız. Azamet namına üreten herhangi bir çiftçinin maddesel ve manevi namına yanındayız.” diye konuştu.

Âlim, ziyaretle çiftçilerin üretim yerlerini yerinde müşahede şansı elde ettiklerini dile getirerek, eskimemiş açıklanan desteklerden sezmek isteyen vatandaşlara proje ile referans yapmaları çağrısında bulundu.

Besici Geylani birlikte devletten aldığı yüzdelik 50 bağış destekle 480 küçükbaş efsanevi aldığını, bunun çoğunun bile Saanen ırkı gâvur olduğunu belirtti.

Bu tutturuk türünü yeğleme etmesinin nedeninin koşa doğurmaları ve günde 4,5 litre süt vermeleri olduğunu anlatan Geylani, “Bu genellikle Çanakkale bölgesinde aktif benzeri soy ama değme iklime uyuyor. Devletimizden Tanrı razı olsun.” dedi.

Vali Bilgin henüz sonradan Çadırlı Mahallesi’nde tüvana, devletin güven desteği ile 76 küçükbaş hayvan düz Ahmet Saknak’ı konuşma etti.

Saknak, devletin sunduğu destekle hayvan alarak besicilik yaptığını dile getirerek, geçimini hayvancılıktan sağlayacağını tabir etti.

Share: