Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem birlikte eğlendirdi

– Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem dahi eğlendirdi

ŞIRNAK – Dünya Etnospor Konfederasyonu Repertuvar Merkezinin daveti üstüne Şırnak’a mevrut ve 10 yıldır Türkiye’dahi canlı Afrika asıllı Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla geleneksel oyunlar oynayarak hem eğlendi, hem üstelik eğlendirdi.

Cizre Kaymakamlığı, İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün Dünya Etnospor Konfederasyonu Deneyim Merkezinin’de desteğiyle öğrencilere yönelik birleştirme ettiği Anadan Görme Kültür ve Spor Şenliği Deneyimsizlik merkezinde bitmeme ediyor. Dünya Etnospor Konfederasyonu Birikim Merkezi’nin davetlisi kendisine Şırnak’a mevrut Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla okçuluk, soğurma güreşi, mangala, ok savaşları, kol metres, 9 taş, 3 taş ve topaç kadar anadan görme oyunlar oynayarak hem eğlendi hem birlikte çocuklara unutmayacakları dörtköşe dakikalar yaşattı.

“Oyunlarla çocukluğumuza döndük”

Cizreli çocukların ilk defa benzeri Afrikalı gördüğüne vurgu işleyen Ndiaye, “Çocuklarla oyun oynadık, yüzlerini gülümsetmeye çalıştık, onlarla geçirdiğimiz gittikçe onların hatıralarında düz dinmeye çalıştık. Oynadığımız oyunlarla çocukluğumuza ferasetsiz döndük. Hakeza teknolojik aynı çağda çocukların telefonlara sarılıp içeriye kapandığı benzeri çağda onlara değişik oyunlar belletmek, kendileri arasında oynayabilecekleri oyunlar öğretmek çok iyicene tıpkısı husus” ifadelerini kullandı.

“Hem oynadık, hem eğlendik”

Küçüklüğünde çok farklı oyunlar oynadığını ancak aktüel çocukların bu zümre oyunların isimlerini de bilmediğini belirten Ndiaye, “Bugün Cizre’dahi çocuklarla o anadan görme oyunları atlatmak, o oyunları öğretmeye hizmet etmek. O oyunlarla tanıştırmak çokça evire çevire tıpkısı duyguydu. Çocuklarla alay malay bu anadan görme oyunları hem oynadık hem eğlendik. Çocukların bana ilgisi muhteşemdi herhangi bir yavru benimle gösterici çektirmek ve kendileri ile birebir ilgilenmemi istedi. Bu üstelik hayatımdaki yeryüzü güzelce duygulardan bire bir tanesiydi. Ama hangi hikmetse onlarla oynadığım her oyunda beni yendiler. Bundan Sonra bambaşka maçlara bakacağız” şeklinde konuştu.

Share: