Amasya tutum haberi | Amasya çiftçisine 169 ton yemleme bitkisi tohumu desteği

Amasya’üstelik çiftçilere yüzdelik 50 atıfet desteğiyle bütün tutarı kestirmece 2 milyon 270 bin TL olan 169 ton yem bitkisi tritikale tohumu dağıtıldı.

8 bin 450 dekara ekilmek üzere 551 çiftçiye tohumların teyit edildiği programa katılan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Heybetli tıpkı yem bitkisi olan tritikale hayvancılığın sunu balaban girdilerinden birini oluşturan kaba ve yoğun ağızotu açığının giderilmesinde ilimiz hayvancılığının ihtiyaçlarına karşılık verebilecek niteliklerde tıpkısı üründür” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle Amasya İl Özel idaresi vasıtasıyla makbul nadas alanlarında tritikale ekiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması projesine balaban önem verdiklerini vurgulayan Vali Masatlı, “Üreticilerimizin tritikaleden elde ettikleri mahsul arttıkça ilerleyen yıllarda bu yemleme bitkisinin üretimi elan birlikte yaygınlaşacaktır. Dağıtımını yapacağımız tohumların çiftçilerimize fazlalaşan kazançlar getirmesini arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

Programa, SELIM Tümen Amasya İl Başkanı Ekrem Ayak, Amasya Şehremaneti Başkan Yardımcısı Ulu İnce, Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin ile başka yetkililer birlikte katıldı. – AMASYA

Share: