Rize’de şifalı aşina suda zırnık oranı 27 mezuniyet fazla çıktı

RİZE’de ‘şifalı ıIıca suyu’ olarak bilinip, ara sıra kesimlerce yararlı olduğuna inanılarak tüketilen suda yapılan analizlerde, faziletkâr miktarda sıçanotu belirleme edildi. İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri suyun bulunduğu yere, “Bu suyun içilmesi esenlik açısından makul değildir” ikaz tabelası astı.

Merkeze sınırlı Küçükçayır köyünde mevcut ve bazı kesimlerce müfit olduğuna inanılarak mergup Ilıca suyunda, çözümleme amacıyla İl Afiyet Müdürlüğü ekiplerince 7 Haziran’üstelik numune makbuz. Trabzon Halk Sağlığı laboratuvarlarına gönderilen numunelerin incelenmesi sonucunda suyun zırnık değerinin litresinde 10 mikrogram olması gerekirken, 27 kat ilavesi 273,43 mikrogram olduğu ölçüldü. Analizlerde litrede 250 miligram olması gereken sülfat değeri de 496,37, 200 miligram olması gereken sodyum oranı ise 373,12 miligram ve 50 mikrogram olması müstelzim mangan oranı de 624,17 mikrogram çıktı.

Suyun içmeye makul olmadığının belirlenmesi üzerine İl Keyif Müdürlüğü ekipleri sâdır analizler doğrultusunda içme suyunun bulunduğu yere ‘Bu suyun içilmesi afiyet açısından akıllıca değildir’ yazılı uyartı tablo astı.  ‘BELLİ PERİYOTLARLA YENİDEN TAHLİL VE TETKİKLER YAPILACAK’İl Esenlik Müdürlüğü’nden konuya ilgili yapılan kayıtlı açıklamada, suyun halihazırda içilmesinin uygun olmadığının tayin edildiği belirtilerek, şöyle denildi: “Bu sebeple ilgilendiren kurumlarımız ivedilikle bilgilendirilmiş, akabinde dahi vatandaşımızın suyu kullanmaya bitmeme etmesi üstüne suyun içilmesinin keyif açısından uygun olmadığını belirtir yazının ilişik yere asılmasına ister duyulmuştur. Halkımızın arzu ettiği bahis konusu suyumuz ile ilişkin yeniden belli periyotlarla baştan tahlil ve tetkikler yapılacak olup, düzelmesi durumunda halkımız bilgilendirecektir. İlimiz genelinde nüfusunun şişman benzeri çoğunluğu tarafından içmece suyu adına kullanılan Andon şebeke suyu ile ilgili ise herhangi bir etki olmayıp, eğlenceli tetkikleri yapılmakta ve güvenle içilebilir durumdadır” denildi.’BİZ BU SUYU ŞİFALI BİLİYORDUK’Ilıca suyundan içmeye gelen ve tabelayı görünce şaşkınlık dinç Meliha Özdemir “Biz bu suyu şifalı biliyorduk. Ne oldu üstelik demincek hakeza oldu? İstanbul’bile yaşıyorum, Rize’ye seçme geldiğimde bu sudan içmeye gelirim. Tabelayı görünce şaşırdım. Şimdiye kadar hep içerdim, tek sıkıntısını yaşamadım” dedi.Tabelayı görünce huzursuz olduklarını belirten Hatice Fil, “Şifalı biliyorduk, yıllardır bu suyu içiyorduk. Seçme sene 1-2 kat geliyoruz buraya. Demin asılan tabelayı görünce korktuk az buçuk erinçsiz olduk. Tekrar su aldık amma bu el içmeyip ayaklarımıza kullanırız” diyerek konuştu.’SUYUN YERİNDE TAHLİL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Sedat Şişman ise “Çocukluğumuzdan beri buraya gelirdik. Bir Vakitler buranın girişinde üzerinde nelere iyi geldiğini yazan iri bir resim olurdu. Buranın 150 yıllık bir mazisi var. Eskiden insanlar buraya onma bulmaya gelirdi. Demincek yapılan tarihlerde suyun bakımsız olduğunu söylüyorlar. Biz buna katılmıyoruz zira bu akarsu, benzeri çevrim durduğu antlaşma bozuluyor. Bu sudan numune aldılar, birçok günde analiz ettiler muhtemelen değil. Tığ bu suyun durumunda tahlil edilmesini istiyoruz. Burada işletmelerdeki insanlar paketlemek yiyor. Bu suyun kapanması gelmek, işletmelerin namevcut olması emreylemek. Mademki ‘afiyet üzere makul değildir’ diyerek bu yazıyı yazdılar o zaman buraya gelip suyu mühürleseydiler. Mevrut insanlar inanmayıp gine suyu alıp içiyor” dedi.Share: