Rize’de “Ilıca suyu” olduğuna inanılan suyun içmeye uygun olmadığı tayin edildi

Rize’da “Ilıca suyu” namına bilinen ve kâh kesimlerce müfit olduğuna inanılarak geçer suyun analiz sonuçlarına göre içmeye akıllıca olmadığı bildirildi.

Rize Keyif Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, vatandaşların ılıca suyu olduğu düşüncesi ile merkeze sadık Küçükçayır mevkiindeki kayadan çıkan suya iştiyak gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, “Andon kaplıca suyu diye niteleyerek bilinen halkımızın üstelik bu amaçla hayır olduğuna inanarak kullandığı suyumuz ile ilişkin yapılan ince inceleme birlikte suyun halihazırda içilmesinin akıllıca olmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple ait kurumlarımız ivedilikle bilgilendirilmiş, akabinde da vatandaşımızın suyu kullanmaya devam etmesi konusunda suyun içilmesinin afiyet açısından makul olmadığını belirtir yazının ilgilendiren yere asılmasına icap duyulmuştur.” ifadelerine saha verildi.

İçme suyu olarak beğenilen suda sevgili yok

Bölgedeki çalışmaların devam ettiği kaydedilen açıklamada, “Halkımızın umu ettiği söz konusu suyumuz ile ilişik esasen galiba periyotlarla yeniden tahlil ve tetkikler yapılacak olup, düzelmesi yerinde halkımız bilgilendirilecektir. İlimiz genelinde nüfusunun balaban benzeri çoğunluğu aracılığıyla içmece suyu kendisine makbul Andon şebeke suyu ile ilişkin ise herhangi bir bastırık olmayıp, ağır ezgi tetkikleri yapılmakta ve güvenle içilebilir durumdadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rize’birlikte benzeri çok noktada köylerde kayran altı sularının kullanıldığı ifade edilen açıklamada, “İçinde bulduğumuz mevsimin özelliklerinden etraf köylerimizde geçer not arıtılmayan, klorlanmayan ağır aksak suların bakımlarının çokça ongun izlem edilmesi, depo temizliklerinin sıklıkla yapılmasının çokça nazik ehemmiyet en ettiğini bir sefer henüz ivedilikle hatırlatmak isteriz.” bilgisi aktarıldı.Share: