Psikiyatri hastalarının işleme ürünleri sergilendi

Siirt Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne mecbur Sosyete Can Kuşu Sağlığı Merkezi’nde (TRSM) otama gören psikiyatri hastalarının iyileştirme çalışmaları kapsamında işleme ürünleri sergilendi.

TRSM ve Siirt Halk Eğitimi Merkezi (HEM) aksiyon birliğiyle merkezde otama gören hastalarını topluma vermek üzere hastane girişinde planlı ahali sanatları sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta, türküler seslendiren hastalar, daha sonradan el oyunları gösterisi sundu.

TRSM mesul hekimi Uzm. Dr. Sınırlı Aydınlık, AA muhabirine, tarz adına amaçlarının hastaların hastaneye yatışını düşürmek ve onların topluluk içindeki işleyişini artırmak olduğunu söyledi.

HEM ile iş birliği sonucu hastalara tedavi eğitimleri verdiklerini kaydeden Aydın, “Bu eğitimlerimiz arasında ahşap ve ebru, enstrüman, ahali oyunları ve fotoğraf üzere kurslarımız var. Ağır Ezgi yerine hastalarımızı küşade havada parklara götürüyoruz. Gezi, spor ve aşındırmak etkinlikleri düzenliyoruz. Bu kapsamda bu ürünlerin sergisini yaptık.” dedi.

Temel amaçlarının hastalara hemen deva verip evlerine çarpmak değil, hastaların tutkun ortamda kalmasını engellemek, topluluk zarfında bulunmasını, sosyalleşmesini ve motivasyonunu bırakmak olduğunu tamlayan Işıklı, geleneksel psikiyatri anlayışının dışına çıkmayı hedeflediklerini aktardı.

Ziyaretçilerden Aynur Ayaz bile hastaların bu nev sanatsal etkinliklerle rehabilite edilmesinin koskocaman olduğunu aktararak, sergiye beğendiğini dile getirdi.

Sergiyi gezen davetliler, TRSM’de tedavi gören hastaların ürünlerini satın aldı.

Sergi, 4 Kasım’a büyüklüğünde ziyarete kategorik olacak.

Serginin açılışına, Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun eşi Güney Hacıbektaşoğlu, Siirt Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Selahattin Vural, İl Sağlık Müdürlüğü Bindi Hizmetleri Başkanı Mehmet Şakir Özer, parasız yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Share: