Prof. Dr. Çap Özkaya: “Çatal Ağız varyantı bibi etkisini gösteriyor”

Prof. Dr. Mehabet Özkaya: “Çatal Ağız varyantı hala etkisini gösteriyor”

SAMSUN – Serencam günlerden baştan artışa sabık güneş tacı virüs ölümlerini değerlendiren Ahşa Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Büyüklük Özkaya, “Aramızda hala geçmiş dalgalarda çokça kırıcı ölümlere yol açan çatal ağız varyantının dahi olabileceğini düşünüyoruz. Yani şuan kim ölümlerden balaban aynı ihtimalle delta varyantı sorumludur” dedi.

Haftalık Koronavirüs Tablosu’na bakarak 25 Orak Ayı-1 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’dahi 406 bin 322 kişinin testi zait çıktı, 337 birey hayatını kaybetti. Altınbaş Üniversitesi Tababet Fakültesi Sine Hastalıkları Kürsü Başkanı Prof. Dr. Devlet Özkaya, önceki dalgalarda vahim ölümlere etken olan çatal ağız varyantının bugünkü ölümlerde de canlı olduğunu belirtti.

“Ölümler balaban belki ile çatal ağız varyantı”

Günümüzde kovide bağlı yaşanan ölümler ve umumi ebat için hikmet veren Prof. Dr. Ihtişam Özkaya, “Resmi ayrımsız izah olmamakla beraber bibi bu belli belirsiz geçirilen omicronun eskimemiş varyantına karşın aramızda hala geçmiş dalgalarda çokça sakil ölümlere defa açan delta varyantının de olabileceğini düşünüyoruz. Yani şuan ki ölümlerden şişman ayrımsız ihtimalle delta varyantı sorumludur. Okkalı bakımlarda yatan hastaların balaban tıpkı kısmı birlikte haddizatında kovide ilişkin yatan hastalar değil türlü nedenlerle pahal bakıma yatıp eş zamanlı namına kovide zait rastlanan hastalardır. Yani hastalar normalde tabii ahiret yolculuğu dediğimiz felç, ihtisas hastalığı, akciğer hastalığı, süreğen böbrek hastalığı kabil hastalıklar dolayısıyla vahim bakıma yatıp hayatlarını kaybeden kişilerde rastlanan kovid pozitifliği nazik oranda ölen vakalar bunlardan oluşuyor” diye konuştu.

“Hastalığa yakalanmadım diyen herkesi etkilenecek”

Bulaşıcılık endeksinin haddinden fazla arttığını ifade fail Özkaya, “Öyle tıpkısı bulaşıcılık endeksi var ki kolaylıkla çabucacık bütün Türkiye’da ‘ben bu hastalığa yakalanmadım’ diyen herkesi etkileyecek. Yeni ayrımsız varyanttan bahsediyoruz. Az Daha hem inaktif aşılarda hem bile Biontech aşısındaki gözetme farkını bu bakir varyant ortadan kaldırdı. Aşıların koruyuculuk süreleri değişti. Şunu söyleyebiliriz kim ‘Sinovac’ ve ‘Turkovac’ kabilinden inaktif aşıların himaye süresi Biontech göre elan bodur olduğu amacıyla koruma arasında ayırt olmamakla bu arada süreleri değişti. Alelhusus soğuk algınlığı gibi geçirilen bu yıpranmamış varyant aşılar arasındaki esirgeme farkını bile kaldırdı diyebiliriz. Evet, vatandaşlarımız hangi yapacak? Eğer inaktif aşıların üzerinden 6 ay geçmişse kesin Biontech olmalarını öneriyoruz. Biontech olanlarında alelhusus 60 yaş üstü kişilerde ‘Biontech’in üzerinden 6 ay geçmişse koruyucu tek dozlarını olmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Covid-19 olan hastaların akciğer tomografilerini inceleyen Özkaya, “77 yaşında olan ayrımsız hastamız 4 doz Sinovac aşısı ergin amma kovid zait adına bize müracaatta bulundu. Hastada akciğer tutumu gözlendi. Orta derecede akciğer tutulumu olmasına rağmen tedaviyle tamamen düzelip taburcu oldu. 69 yaşında olan bir hastamız 2 düze Sinovac 2 düze üstelik Biontech olmuştu. Hastamızda 77 yaşındaki hastamız üzere kovid artı ve akciğer tutulumuyla geldi. O dahi tedaviyle ağız ağıza düzeldi ve taburcu oldu. Alelhusus 2022 yılında aşı tor kişilerin Sinovac bile olsa Biontech bile olsa kategorik hatırlatıcı dozlarını vurulmalarını öneriyorum” ifadelerini kullandı.Share: