Perihan öğretmen, hokeyde ay-bariz formayı tutkuyla giyiyor Açıklaması

A Milli Eş Hokey Takımı’nın kaptanı Perihan Çınar, 2007 yılından bu yana 100’den fazla milli pik çıktığını belirterek, “Bu bizim amacıyla saygınlık verici. Umarım elan aşkın bu formayı dayanmak şans olur.” dedi.

Gaziantep Nizip Yunus Emre Ortaokulu’nda beden terbiyesi öğretmeni olan 28 yaşındaki Perihan Çınar, hokeyle 10 yaşında tanıştı.

Zamanla milli takıma yükselen Perihan Çınar, bugüne kadar milli takımla 100’den fazla pik bundan sonra.

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-10 Aralık’ta gerçekleştirilecek Mağaza Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na Amasya’da hazırlanan Perihan Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem beden terbiyesi öğretmeni hem bile benzeri temel olmasının yanı sıra faal şekilde hokey sporunun ortamında vadi aldığını söyledi.

Hokey ile tanıştığı andan itibaren sporu on paralık bırakmadığını aktaran milli sportmen, “Hokeyle beden terbiyesi öğretmenim sebebiyle tanıştım. 2007 yılında evvel milli formayı giydiğimde haddinden fazla heyecanlanmıştım ama yaşadığımız mutluluk eder biçilemezdi. Aradan yıllar geçmesine rağmen milli formayı seçme giydiğimizde cümbüş ve mutluluğu yüreğimizde, kalbimizde hissediyoruz. 2007 yılından bu yana 100’den fazla milli pik çıktık. Bu bizim üzere öz saygı donör. Umarım elan fazla bu formayı öğütmek kader evet.” ifadelerini kullandı.

Annelik ve sporun kendisini zorlamadığını kaydeden Çınar, çocuğuna evire çevire hatırat tasarruf etmek üzere hokeye beklemek istediğini dile getirdi.

“Kendimi ak yazılı hissediyorum”

Gailesiz sporculara cila benzer olmanın kendisini mutlu hissettirdiğini vurgulayan Perihan Çınar, şöyle devam etti:

“Evlendim, benzeri çocuğum var. Milli takımın kaptanlığını yapıyorum. Bunun üstelik ayrı sevincini yaşamaktayım. Alelhusus Türkiye’da karı sporcular, evlendiğinde ve çocuğu olduğunda sporu bırakıyor. Çoluk Çocuk özellikle 20’li yaşlarda sporu bırakabiliyor. Bu bizim için kıytırık incitici oluyor. Bu konuda örnek olmak namına dahi kendimi ak yazılı hissediyorum. Birçok fedakarlığı bire bir arada getiriyor, görgüsüz olmuyor amma ileride çocuğuma gösterebileceğim, ‘İyi ki’ diyebileceğim hatırat biriktiriyorum.”

Gençlere hokey ve spor üzerine tavsiyelerde de kâin Çınar, “Gençlerin sporla tanışmaları çok heybetli. Hem aklık karakterler yetişmesi hem de zeka, motor gelişimleri adına temas sporla ilgilenmeleri çok majör. Hokey tezyifkâr haddinden fazla hoş, çabuk oynanabilen tıpkısı spor. Benzeri şans verdiklerinde bizim üzere kopamayacaklarını düşünüyorum. O yüzden davet ediyoruz, tavsiye mektubu ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.Share: