Parça cinsi limonda hasat başladı: Kilosu 50 teklik

Türkiye’da sezonun geçmiş lime cinsi limonu hasadı Mersin’in Silifke ilçesinde yapıldı. 800 ağaçtan 400 kilogram hasat yapılan limonun bahçede kilosu 50, marketlerde ise 70 liradan satılıyor.

Meksika ve Kolombiya’dan ithal getirilen lime cinsi limonda hasat başladı. Silifke’dahi müstahsil Çokluk Ergül’ün 32 dönüm bahçesinde 800 ağaçtan yapılan limonun ilk hasadında 400 kilogram sulu zırtlak toplandı. Sulu Zırtlak, kilosu 50 liradan Türkiye’nin ayrı ayrı otel ve restoranlarına gönderildi. Zaman böylece lime cinsi limon bahçesinden 4 ila 5 titrem yayın beklendiği bildirildi.

Kokusu ve aroması ile ağızlarda iyi tıpkı konuşamayan bırakan lime cinsi limonun evvel senesinde hasada başladıklarını tamlayan tecimen Adnan Yiğitlik, “Bugün önceki Meksika lime zıpzıp sulu zırtlak dediğimiz ürünümüzün hasadına başladık. Silifke’de yer nazik Türkiye’deki bahçedeyiz. 800 ağaçtan 400 kilo ürün aldık. Birinci kalite üründür. Bu bölge tropikal bölgedir. Biz üreticiden dalında kilosunu 50 liradan aldık. Parça cinsi limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayiinde kullanılıyor. Limon dışı yeşil, içi yeşil, çekirdeksiz ve etki olması özelliği ile ilgi çekiyor. Tığ bunu mebzul tanıtırsak ülkemize tıpkı katma ayar katarız. Bu işaret bire bir zamanda kozmetik sanayiinde da kullanılmaktadır” dedi. – MERSİN

Share: