Oyuntu taşları üstelik remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya de var 7 bin liraya bile

Akıbet dönemde peş peşe mevrut zamlardan, hece taşı fiyatları üstelik nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir çukur bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL arasında mübayenet gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde kâh müşterilerden enteresan talepler birlikte geliyor. Mermer ustalarına göre, ara sıra müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını gereksiz bıraktırıyor. Ölümünden bilahare ruz eklenip ati dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artış üzerine açıklamalarda kâin mermer ustası Şükrü Geçer, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık yıl oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzde 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Oyuntu takımını geçen sene bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Demin ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye doğrulama fiyatı sunu düşük 7 bin TL. Arz faziletkâr fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son remiks yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar vasıtasıyla ilginç tekliflerin geldiğini belirten Bedii, “Daha ilk yakını gevşek eşhas, mezarı açabilir misiniz kaplamak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkı bile kâh vatandaşlar ölmeden evvel oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda veladet tarihi üzere yazılması gerekenleri yazıyoruz, ölüm yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’dahi türlü ilim ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında beğeni kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine cemaat olan Türkiye’da, rezervler Anadolu ve Trakya boyunca açık aynı bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Veli Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzde 11, Doğu Küçük Asya, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 nüsha tabii taş ocağı, üretimevi ölçeğinde zindelik gösteren 2 bin bünye, itidalli ve küçük ölçekli 9 bin işlik ruh gösteriyor. Üretimin sunu fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla olarak öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, umum üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Kazançlı mermer yataklarının bulunduğu diğer iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: