Fut parmaklarıyla bilgisayar kullanarak ders etkin SP hastası Ümithan Yılmayan liseyi bitirdi

Fiziki özürlü Serebral Palsi (SP) hastası 46 yaşındaki Ümithan Yılmaz, fut parmaklarıyla kullandığı elektronik beyin sebebiyle alarga eğitimle liseyi bitirip diplomasını aldı.

Öğretmen ana babanın üçüncü çocuğu olan ve hedeflerine yansımak için engel tanımayan Ümithan, ayrımsız yandan özel tıpkı şirkete mütenevvi konularda gücük videolar hazırlayarak zat parasını kazanıyor, ayrıksı yandan elektronik beyin programcısı olabilmek üzere darülfünun sınavına hazırlanıyor.

Ümithan’ın 74 yaşındaki tekaüt öğretmen babası Gürcan Yılmayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğullarının 1976’üstelik 7 aylıkken dünyaya geldiğini söyledi. Cet Yılmaz, “Doğduktan 5 çağ bilahare hepatit komasına girdi. Türlü illerde doktora götürdük, altı ay sonradan Hacettepe Üniversitesi’nde önceki tanılama konuldu. O dönemde spastik olduğu ve ortada hasar geliştiği anlatım edildi. Hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi.” diyerek konuştu.

Ata Yılmaz, Ümithan’ın detaylı soluklu tedavi, izleme ve fiziki aktivitenin artırılmasına yönelik yavaş ve mühlik aynı proses geçirdiğini, henüz fazla imkandan yararlanabilmek üzere bile Manisa’dan Ankara’ya yerleştiklerini anlattı.

Beyinde oluşan hasar nedeniyle çocuğun mukannen kaslarını kullanmakta gravite çekmesine posta açan Serebral Palsi tanısı konulan Ümithan’ın zeka engeli bulunmadığından, yaşıtlarıyla benzeri algıya topluluk olduğunu vurgulayan ağababa Yılmaz, oğullarının hiçbir koşulda eğitim ve öğretiminden vazgeçmediğini aktardı.

Cet Yılmayan, bu süreci şöyle anlattı:

“Ego de terbiyeci olduğum üzere ‘Yetişkinler alfabesi’ temin ettim. Ümithan, bu alfabeyi da hemencek kavradı. Bunlara çalıştırıyordum ve bilahare imtihan ediyordum. Fiziki engelinden âlem yazamıyordu ama okumayı söktü, yaklaşık 7 yaşında okumayı öğrendi. Parmaklarına cins taktık yazabilmesi amacıyla ama çokça zor oluyordu. Bunun üzerine elektronik beyin almamızı istedi. Televizyonda elektronik beyin kullanımını anlatan programları izliyordu. Bilgisayar aldık ve öz çabasıyla herhangi bir şeyi öğrendi. ‘Ego bile okulu bitirip icazet kabul etmek istiyorum’ dedi. Oğlumun eğitimini tamamlaması için hep birlikte olduk, ona inandık. Önceki kıraat belgesini aldı, arkası sıra ilkokuldan ve ortaokuldan mezun oldu. Demin bile liseyi bitirdi.”

“Cenabıhak, bana ve annesine sağlık, güç versin birlikte peşinden koşabilelim”

Ağababa Yılmayan, oğlunun başarılarını görmenin kendisi üzere sunma iri mutluluk olduğunu, ancak bir çağ hayatta yegâne başına kalabileceğini düşünmenin ise yer dip bahtsızlık olduğunu söyledi.

Kişisel hizmet ve ihtiyaçlarını zat yapamayan Ümithan’ın gelişigüzel ahit beraberinde olmaya devam edeceklerini gözleri dolarak nâkil cet Yılmaz, “Allah, bana ve annesine keyif, bukağılık versin üstelik peşinden koşabilelim.” dedi.

Hayatın temas şeye karşın bitmeme ettiğini ve yaşarken de her alanda Ümithan’ın elde ettiği başarıların tadını çıkarmaya çalıştıklarını ve onunla hava duyduklarını dile getiren Cet Yılmaz, “Oğlumun bu çabayla liseyi bitirmesi, onun uzaya gitmesi kabilinden. O kadar mutluyum.” diye niteleyerek konuştu.

“Oğlum, bir nice güç amacıyla ayrımsız caka bir”

72 yaşındaki emekli hoca temel Suzan Yılmayan da muallimlik yaparken okuldan döndükten sonradan oğluna işledikleri dersleri anlattığını ve birlikte çalıştıklarını, deneyler yaptıklarını belirtti.

Anne Yılmayan, “Eğitimlerini evde çalışarak tamamladı, tek okula gitmedi. elektronik beyin ile tanıştıktan ayrımsız süre sonraları ünlü bilgisayar firmasının kurucusu Steve Jobs vefa ettiğinde kuruma mümasil attı ve bilgisayarı zahir kullandığını anlattı. Onlar dahi tezelden iletişime girdiler, haddinden fazla ilgilendiler.” dedi.

Ümithan’a, bunun yetişek hayatını diploma ile taçlandırmak amacıyla iri güdeleme verdiğini anlatan temel Yılmayan, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık diploması olsun istiyordu. Öyle ısrarcıydık kim bu isteğinde psikoloğa götürdük. O de sen haddinden fazla başarılı ve zekisin, bu konuda bile niye bu büyüklüğünde ısrarcı oluyorsun?’ dedi ve Ümithan üstelik ona ‘sizin diplomanız olmasaydı ego buraya gelmezdim’ diye niteleyerek cevap verdi. O kadar kararlıydı. Haddinden Fazla çalıştı, 2019’birlikte beş, 2020’üstelik ortaokul diplomasını aldı. Salgın sürecinde dahi lise için çalıştı, online kendisine sınavlara girdi ve deminden Açıköğretim Lisesi’nden mezun oldu. Oğlum, birçok gönül üzere bire bir nümayiş misal, gururluyuz. Bu süreçte Serabral Palsili Torunlar Derneği (SERÇEV) bile bütün yanımızda oldu, bizi haddinden fazla aydınlattı.”

Ümithan’ın SERÇEV yardımıyla işe girdiğini ve hususi tıpkı şirkette muhtemelen konularda güdük videolar hazırlayarak asgari ücretten mahiye aldığını anlatan Yılmaz, “Online çalışıyor, ayrımsız bahis veriyorlar, onunla ilgilendiren video hazırlıyor. Kişi parasını kazanıyor onu üstelik teknolojik ürünlere harcıyor. Buradan herkese tavsiyem, çocuklarınıza güvenin ve inanın.” diye niteleyerek konuştu.

Ümithan birlikte “Kendimi gökdelenin üstüne kullanılmış gibi hissediyorum. Gelecekte üniversiteyi tutmak istiyorum amma print olacak. Bilgisayar programcılığı istiyorum. Cümle benim kabilinden zıt olsun.” sözleriyle duygularını aktardı.

Share: