Osmaniye vukuf: Prof. Dr. Sözbilir Osmaniye’yi sallayan fayı değerlendirdi

OSMANİYE’nin Düziçi ilçesinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.1 büyüklüğünde depremle ait değerlendirmede kâin Dokuz Ilkgüz Üniversitesi (DEÜ) Sarsıntı Araştırma ve Aplikasyon Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Toprakkale Fayı 70 kilometre uzunluğa varan bir fay ve 2 kırık parçasından oluştuğu düşünülüyor. Fayın maksimum yer sarsıntısı üretme potansiyeli 7.0 olarak kabul ediliyor. Aslantaş barajının varlığıyla olan ilişkisi önemli. Bunun beraberinde kırsal kesimlerde gâh binalarda hasar kaslı mümkün” dedi.

Afet ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Zelzele Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgiye bakarak saat 18.48’üstelik form üssü Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde Richter ölçeğine bakarak 5.1 kadar hareket meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğinde olan hareket, çevre devlet ve ilçelerden dahi hissedildi.

DEÜ Sarsıntı Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir meydana gelen zelzele ve beklenen sonuçlarını değerlendirerek şunları söyledi:

“Osmaniye depremi Toprakkale Fay üstünde gerçekleşti. Toprakkale fayı İskenderun Körfezi’nden başlar, kuzeye doğru Osmaniye yerleşme yerinden geçerek Kahramanmaraş’a akıllıcasına uzanır. Şark Anadolu Kırık Zonu’nun sunma cenup kollarından biri kendisine akseptans edilmektedir. Dayak-Misis Fay sistemiyle angajmanlı bir kırık. Toprakkale Fayı Aslantaş Barajı’nın gün doğusu sınırı boyunca uzanır. Bu nedenle baraj gövdesinde yaratabileceği hasarlara hızlıca çalmak gerekiyor. Bu Fayın güneyinde Karataş ve Mebiz Fayları bulunur. Kuzeyinde ise Dayak Fayı ve Gölbaşı- Türkoğlu fayları kabilinden zelzele tehlikesi ve riski erdemli olan fayların olduğu aynı havza. Şu ana büyüklüğünde ulusal, uluslararası deprem bilimi merkezlerinden mevrut bilgilere göre, depremde eğim atım bileşeni faziletkâr normal bire bir fay hareketinin geliştiğini gösteriyor. Elbette bunlar evvel çözümler, 1-2 saate büyüklüğünde daha sağlıklı analizör gelecektir. Toprakkale Fayı 70 kilometre uzunluğa varan tıpkısı fay ve 2 fay parçasından oluştuğu düşünülüyor. Fayın maksimum deprem üretme potansiyeli 7.0 yerine akseptans ediliyor. Aslantaş barajının varlığıyla olan ilişkisi muhteşem. Bunun yanı sıra kırsal kesimlerde kâh binalarda hasar ümranlı gibi.”

Share: