PKK’nın katlettiği 120 çocuğun ismi kütüphanelerde yaşatılacak

Şırnak’ta PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırılarda hayattan koparılan 120 bebek ve çocuğun ismi 7 anaokulunda oluşturulacak kütüphanelerde yaşatılacak.

Terör örgütü PKK’nın 1990’lı yıllardan bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda Şırnak’ta katledilen süt kuzusu ve çocukların isimlerinin yaşatılması üzere Yeşeren Bilgisizlik Derneği vasıtasıyla hazırlanan ve 3 kamer ilk İçişleri Bakanlığına verilen “Şehit Süt Kuzusu ve Yavru Kütüphaneleri Projesi” onaylandı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Umumi Müdürlüğünün desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kentte yıldırı saldırılarında yaşamını yitirdiği tespit edilen 120 süt kuzusu ve çocuğun isminin verileceği kütüphanelerin oluşturulması amacıyla 7 anaokulu belirlendi.

Kent merkezi ile Cizre, Uludere, Beytüşşebap, İdil ve Güçlükonak ilçelerinde belirlenen okulların birer sınıfı, mürebbi kitaplar, zeka oyunları, oyun parkları ve halk yapımı oyuncakların düzlük alacağı kütüphanelere dönüştürülüyor.

2’si şehir merkezi, 1’i Cizre ilçesindeki 3 kütüphanede çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Kütüphanelerin sene sonuna büyüklüğünde hizmete açılması hedefleniyor.

Dernek üyesi kadınlar ile projeye gönüllü destek sunan Şırnaklı anneler de kütüphaneden faydalanacak çocukların yüzünü güldürmek için örgü ve çaput çağa yapıyor.

Yeşeren Cahillik Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Hatice Atan, AA muhabirine, Şırnak’ın terör saldırılarında sunu çok martir veren illerin başında geldiğini, 30 yılı çok sürede ilde yıldırı örgütü aracılığıyla katledilen bebek ve bala sayısının resmi kayıtlara göre 120 olduğunu söyledi.

Daha ilk şehit polis güçleri, er, güvenlik korucularının isimlerini yaşatmak üzere ortaöğretim kurumlarında 27 kitabevi oluşturduklarını dile getiren Atan, “Şimdi da 120 şehit çağa ve yavru üzere 7 anaokulunda kitabevi oluşturuyoruz. Zaman Şırnak’taki Şehr-i Nuh Anaokulu’ndayız. İlde 3 kütüphanemiz bitme aşamasına geldi. Yıl sonuna kadar 7 kütüphanemiz amade olacak.” dedi.

Atan, kütüphanelerde, zeka oyunları, masal kitapları, baziçe parklarının yanı sıra annelerin halk emeğiyle hazırladığı amigurumi bebeklerin birlikte olacağını, katledilen çocukların ismini yaşatırken hem farkındalık bina etmek hem üstelik eğitimini sürdüren çocukların yüzünü güldürmek istediklerini ifade etti. Sloganlarının “Ayrıntılar gülsün ki dünya gülsün” olduğunu dile getiren Atan, bu projelerin desteklerle yaygınlaşmasını istediklerini belirtti.

Bazı kütüphanelere asılacak levhada 10’u aşkın çocuğun isminin düz alacağını dile getiren Atan, martir evlatlara Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diledi. Atan, projeye, terör saldırılarında asıl karnındayken katledilen bebekleri bile karışma ettiklerini kaydetti.

Atan, ülkenin her bölgesinde şehit torunlar bulunduğuna belen ederek, ilerleyen süreçte, Diyarbakır’üstelik kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü, Trabzon’da yıldırı saldırısında hayatını kaybeden Muazzez Bülbül kadar martir ayrıntılar için dahi projeler hazırlamak istediklerini söyledi.

Şehr-i Nuh Anaokulu Müdür Muavini Ceylan Ürper birlikte “Yeşeren Gençlik Derneğine bu duyarlı davranışlarından çevre teşekkürname ediyoruz. Şehit çocuklarımızın isimlerinin okulumuzda yaşatılması ayrı aynı önem ve fehva taşıyor.” ifadelerini kullandı.

-Oyuncak bebekler çocukların gelişimine ulama verecek

Dernek üyelerinden umum sanatları öğretmeni Berna Alp ise kütüphaneler amacıyla hazırladıkları bebeklerin çocukların gelişimine katkı sunacağını dile getirdi. Günde 4-5 saat sevgilerini katarak oyuncak bebek hazırladıklarını anlatan Alp, henüz dimdik olması nedeniyle çocukların bu oyuncaklarla oynamasını istediklerini belirtti.

Dekoratif sanatlar öğretmeni İdil Bayık da günler süren emekle oyuncak bebek yaptıklarını, çocukların yüzünü güldürmek istediklerini rapor etti. ???????

Share: