Ortaöğretim öğrencilerinin yüzde 30’u obez

Ortaöğretim öğrencilerinin yüzde 30’u obez

Ergenlerde obezite oranları artıyor, yüzdelik 30’u obez

İSTANBUL – Lise öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının araştırıldığı çalışmada çocukların yüzdelik 30’u obez daha çok. Araştırmayı yürüten Uzman Diyetisyen Cemre İnan, “İleriki yaşlarda birçok hastalığın sebebi olabilecek obezitenin önüne geçebilmek amacıyla çocukların ve ailelerinin tagaddi alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor” dedi.

Ehlihibre Diyet Uzmanı Cemre İnan, İstanbul Kültürlü Üniversitesi bünyesinde 2022 yılında yaptığı faziletkâr lisans tezi için ortaöğretim öğrencilerinin tagaddi alışkanlıklarını araştırdı. 60’ı kız 45’i erkek toplamda 105 mektepli üzerinde yaptığı çalışmada çocukların yüzdelik 30’u obez imdi.

Beslenme alışkanlıklarının çocukluktan itibaren yetişkin olduğunu ve bu yüzden hakeza tıpkı araştırı yaptıklarını aktaran Ehlivukuf Diyet Uzmanı Cemre İnan, “Bu çalışmayı yaparken amacımız lise öğrencilerinin tagaddi alışkanlıklarının ne büyüklüğünde mıhlı ya dahi hangi kadar gayrisıhhi odluğunu görebilmekti. Zira çocukluk veya ergenlik döneminde edindiğimiz sağlıksız beslenme alışkanlıkları ilerleyici dönemlerde yani yetişkinlik ve yetersizlik döneminde emraz açısından bizim üzere riziko faktörü oluşturuyor” dedi.

Meyve posası haddinden fazla bir iki, gerçeklik işi ve paketli besin tüketimi haddinden fazla

Yapılan araştırmayı ve gayrisıhhi sönümsüz çocukların beslenme alışkanlıkları için da detaylı bilgilendirmelerde mevcut Cemre İnan, “Araştırmamız 105 mektepli üzerinde yapıldı. 60 kız 45 tanesi koca öğrenciden oluşuyordu. Maalesef sonuçlar hiç birlikte bağırsak açısı değildi. Yüzdelik 30’a yakın aynı rakamda obez kendisine sonuçlandı. Ayrıca ebeveynlerin beslenme konusundaki hikmet düzeyleri ve alışkanlıklarının onlar üzerinde çok aşkın etken olduğunu gördük. Bu yüzden hem ebeveynlerin hem üstelik çocukların tagaddi alışkanlıklarını banko düzene sokmaları gerekiyor. Bizim edindiğimiz sonuçlarda semere ve sebze tüketimi çok azdı. Bunlardan haddinden fazla, evdeki gerçek işine, ekmeğe, poğaçaya, abur cubur ve paketli gıdalara haddinden fazla aşkın yönelimleri var. Tortu tüketimi dediğimiz, meyvelerin kendisinde içeriğinde bulunan ve bağırsaklarımızın da çalışmasına apotr olan bileşenlerin birlikte tüketimi azdı. Çünkü meyveyi çıktı sıkarak semere suyu olarak tüketiyorlar. Antrparantez kahvaltı öğünlerini de atlıyorlar ve bu yüzden üstelik farklı öğünlerde henüz aşkın yiyorlar. Bu üstelik elan hızlı ve fazla yemelerine sebep oluyor. Böylecene birlikte emraz artıyor yani müteselsil olarak bu fenomen gelişiyor” şeklinde konuştu.

Sosyalleşme de ekranda, fiziki etkinlik şart

Sadece tagaddi alışkanlıklarından ekolojik ortam değil yaşam şeklinden çevre birlikte obezite oranlarında yükselme olduğunu hatırlatan İnan, “Gelişen teknoloji ile birlikte ayrıntılar sokaklardan artma ekran başına yöneldiler ve fiziksel aktiviteleri azaldı. Sosyalleşmeleri dahi ekran ardından olmaya başladı. Öğrencilerin fiziki aktivite yapmaları gerekiyor. Bu anlamda sevdikleri fiziki aktiviteyi yapmaları bu fiziksel aktivitenin devamı açısından çokça balaban. Hem kas gelişimleri hem sosyalleşebilmeleri hem bile elan bereketli tıpkı duygu durumuna geçebilmeleri üzere fiziki aktiviteyi pekâlâ haftada yeryüzü az 3 devir yapmaları gerekiyor. Bunun yanında saat 23.00’ı geçmeyecek şekilde günde yeryüzü az 8-10 büyüklüğünde uyumaları lazım” diye sözlerini sonlandırdı.

Share: