Nazır Bozdağ, Kozan’da yıpranmamış adliye binasının esas atma töreninde konuştu: (1)

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bilgili ve savcılar ile mahkemelerin sayısını arttırdıklarını belirterek “Diğer yandan kalp mahkemelerimizi çoğalttık ve ülkemizde vatandaşlarımızın adaletin eskiden tecellisi yönündeki beklentilerini akdetmek için iri reformları hepyek hayata geçirdik.” dedi.

Bakan Bozdağ, Kozan ilçesindeki yeni adliye binasının esas atma töreninde, yıpranmamış Adliye Sarayı’nın ilçeye, hakimlere, savcılara, avukatlara kılıklı, hayırlı olmasını diledi.

Doğruluk alanında haddinden fazla gösterişli asar ve projelerin serencam 20 yılda hayata geçirildiğini belirten Bozdağ, ülkenin dört bir yanında henüz ilk hükümet konaklarının birinci katlarında, yanlarında, kahvehanelerden fek yerlerde, evlerde ve doğruluk hizmetlerinin yüksekliğine, mehabetine makul sıfır mekanlarda vatandaşların adalet hizmeti aldığını, şiddet görevi yapanların doğruluk hizmetleri sunduğunu hatırlattı.

Bozdağ, 2002’da 31 Meyan bakımından mutluluk genelinde 78 mutlak hak sarayının olduğunu, akıbet 20 yılda bu sayıyı 363’e çıkardıklarını anlatım etti.

“Şişman reformları bir bir hayata geçirdik”

Hakim ve savcıların sayısını arttırarak vatandaşların henüz çabuk adalete erişimlerini ve adaletin vaktiyle tecellisini realizasyon üzere bile korkulu adımlar attıklarını anlatan Bozdağ, şunları söyledi:

“Bilgili ve savcılarımızın sayısını arttırdık. Öte yandan mahkemelerimizin sayısını arttırdık. Başka yandan ruh mahkemelerimizi çoğalttık ve ülkemizde vatandaşlarımızın adaletin eskiden tecellisi yönündeki beklentilerini yapmak üzere balaban reformları hepyek hayata geçirdik. Adli yargıdaki mahkeme sayısı 2002’bile 3 bin 581’ken biz bunu yüzdelik 91,3 arttırarak 6 bin 852’ye çıkardık. İdari hüküm 146 sunum duruşma varken tığ bunu yüzdelik 42’lik artışla 208’e çıkardık. Bilgili ve savcı sayımız 9 bin 329’ken bugün 22 bin 756’ya çıkarmış durumdayız. Benzeri yandan bilge, müddeiumumi sayımızı, öte yandan duruşma sayılarımızı arttırdık. Sair yandan da adliyede fariza yapan yardımcı personel sayımızı arttırdık. Hep personel Adalet Bakanlığı bünyesinde 61 bin civarındayken şu anda 180 bin civarında personele erişmiş durumdayız. Hamdolsun, bugün mahkemelerimizde hangi zabıt katibi ne gayrı adli apotr personel üstüne hangi da bilgili ve müddeiumumi üstüne seçkin güçlük yaşanmaktadır. Mahkemelerimizin ihtisaslaşmış olması bilgili ve savcılarımızın bile ihtisaslaşmasını yanında getirmiş, kararlardaki çıkıntı oranları arttığı kabil vatandaşlarımızın karar hizmetlerinden memnuniyeti da bundan müspet yönde etkilenmiştir.”

“Icar uyuşmazlıklarını arabulucuların uhdesine can edeceğiz”

Bozdağ, bu dönemde adalete erişim yanında vatandaşların yargıya düşmeden işlerini çözümlemesi için alternatif maraza yöntemlerini ünsiyet sistemine vermek üzere da sakil adımlar attıklarını bildirdi.

Bozdağ, arabuluculuğu faaliyete geçirdiklerini anımsatarak şöyle devam etti:

“Artık vatandaşlarımız metanetli çokça türel ihtilafta mahkemeye gitmeden arabuluculuda meseleyi halletmekte henüz çabuk, henüz gücük ve henüz iktisadi tıpkısı yoldan menfaatini ve hakkını elde etme imkanı bulmaktadır. Ceza uyuşmazlıklarında, uzlaştırmacılığı devreye alarak orada dahi oylumlu benzeri mesafe kaydettik. Önümüzdeki dönemde hem arabuluculuğun kapsamını genişletecek hem de uzlaştırmacılığın kapsamını genişletecek yıpranmamış adımlar atacağız. Kira uyuşmazlıklarını inşallah yıpranmamış dönemde arabulucuların uhdesine kişi edeceğiz. Komşuluk hukukundan, itmam mülkiyetinden doğan ihtilafları da ilk arabulucuya, orada çözülmesi yargıya ati şekilde yıpranmamış düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Gönlümüz istek ediyor kim komşularımız komşuluk hukukunu gereği mahkemeye düşmeden komşuluk hukukunun hukukuna üstelik henüz hürmetli tıpkı şekilde arabulucuda sorunlarını çözsünler ve ihtilaflarını kısa sürede halletsinler. Kullanılmamış dönemde adım adım bunun kapsamını, bambaşka ihtilafları üstelik içine algı şekilde genişleteceğimizi buradan bire bir nöbet daha ikna etmek isterim.”

Bozdağ, hukukta cesim reformlardan birinin dahi toprak adliye ve mıntıka dümen mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi olduğunu aktardı.

Türk hukukunda tarihi niteliğe topluluk nazik ayrımsız reformu 2016’bile tamlık bile FETÖ’cü çarpış teşebbüsünün başarısızlıkla sonuçlanmasının peşi sıra o print dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle hayata geçirdiklerini anlatan Bozdağ, “Imkânsız, yürümez’ diyenlere direnim bugün istinaf uygulaması Türk hukukunun yüz akı uygulamalarından biri haline gelmiştir. İnşallah 20 Eylül’birlikte istinafın 6’ncı yılı münasebetiyle istinafı ve uygulamalarını hep boyutlarıyla ele düzlük nazik ayrımsız değerlendirmeyi yapacak, aksayan yönlere yıpranmamış çözüm önerilerini hayata geçirecek, bakir adımlar atarak istinafın hukukumuzda küsurat gücünü berkitme edecek bakir düzenlemeleri hayata geçireceğimizi buradan göstermek isterim.”

Bozdağ, bilgili ve savcıların makro görevleri adına getirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Hakimlerimiz savcılarımız adliyelerde dosyaları okuyup değerlendirdiği üzere biliyoruz kim dayanabilen çoğu dosyaları evlerine taşımakta, hafta sonları de milletimizin beklentisine akıllıcasına karşılık yöneltmek, doğru değişmeyen yüklemek üzere şişman çaba sarfiyat etmektedirler. Bütün bunlar gerçekliğiyle ortadayken 8 milyon civarında dosya için karar verilirken bunların içerisinden beş altı kıta dosyayı ruzname yapıp bunların üzerinden hakimlerimize, savcılarımıza hakaret eden, onları uğur gösteren, onlara hücum eden hep kişileri, kurumları ayrımsız misil daha buradan kınıyorum. Büyük aynı haksızlığı yaptıklarını bir kere elan Kozan’dan onların yüzlerine, vicdanlarına söylüyorum. Hangi ülkede bu büyüklüğünde iş yükü altında milyonlarca ülkü görülür bile üç çıngı, ilkokul pare sevgili üzerinden koskoca tıpkısı adliye teşkilatı, binlerce hüküm mensubu, egemenlik çalışanı iftiraya muhatap oldu. Böyle tıpkı toptancılık, böyle ayrımsız ayrımcılık, hakeza bir butlan asla kabul edilemez.”

“Demokratik hukuk devletine yakışan alçak reformlara imza attık”

Türk hukuk sisteminde yapılanlarla, Avrupa’birlikte Amerika’birlikte olanların masaya yatırıldığında farkın henüz net görüleceğini vurgulayan Bozdağ, “Polisin müdahalesinde Amerika’dahi George Floyd’un başına mevrut bir örnek Türkiye’de bugüne büyüklüğünde yaşandı mı? Fransa’bile, Almanya’de, İngiltere’dahi yaşananlara bakın. Onlarda olanlarla bizde olanlara bakın. Onların adı hukuksa bizde olanların adı nedir? Biz onlara bakarak katbekat elan hukuka akıllıca, elan hukukun zarfında, elan ahbaplık hukukla beraber bire bir mücadeleyi, her konuda yapıyoruz. Türkiye’ye bu konuda Garp kompleksi zarfında bulunup haksızcasına hükümsüzlük yapanları tıpkısı misil henüz buradan kınadığını ikna etmek isterim. Biz vatandaşlarımızın denetimine bilcümle devleti açan demokratik ülfet devletine yakışan yavaş reformlara imza attık.” ifadesini kullandı.

Bozdağ, kadınlar, torunlar, engelliler, martir yakınları, gazilerle ilgilendiren artı ayrımcılık getirdiklerinin altını çizerek “Zatî verilerin korunmasını istemeyi, anayasal ayrımsız türe kendisine düzenledik. Dirim hakkı hangi kadar kıymetliyse kurumlu benzeri birey kendisine yaşamak için şahsi verilerin korunması bile o kadar bulunmaz tıpkısı haktır. Ferdî verilere baliğ olmak, onların amacı doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını teftiş etmek, onların yanlışı varsa düzelttirmek, olmayan bire bir madde varmış gibi gösterilmişse sildirmek ve bütün bu süreçleri kontrol etmek amacıyla dahi Kişisel Verileri Himaye Kurulunu kurduk. Kişisel verilerin hukukunu korusun, ihlal edenler varsa müeyyidelerle karşılaşsın diyerek çabucak ceza hukukuna değil, tıpkısı zamanda özel hukuka birlikte ahkâm koyduk.”

(Sürecek)

Share: