Muş’ta midesinde tümör mevcut pestil ameliyatla sağlığına kavuştu

Muş’ta kıpırdak ve 2 yıldır midesinde ur bulunan 68 yaşındaki Metin Çelik, Muş Celal Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Mide ağrısı şikayetiyle Erzurum, Elazığ ve Diyarbakır’daki hastanelere revan 8 çocuk babası Polat’a, kardiya tümörü teşhisi konuldu.

Işler olmayı kabul etmeyen ancak tıpkısı süre önceki rahatsızlanması konusunda Muş Cesamet Hastanesine kaldırılan Polat, burada 5 saat süren mide ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ümit Ulusoy, gazetecilere, tıpkı müddet önce yeniden rahatsızlanarak hastaneye getirilen Polat’ı derhâl ameliyata aldıklarını söyledi.

Önerilen ameliyatı kabul etmediği amacıyla 2 ayda tıpkı hastanın içki değerlerinde düşüş yaşandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu:

“Başlangıçta hastaneye bir nice posta gelen hastamıza içki takviyesi yapıldı. Pestil en üst geldiğinde midesinde perforasyon vardı. Mide domuzuna açılmış ve kanaması vardı. Ameliyattan eksantrik şansı yoktu. His hastası olduğundan çağ sulandırıcı ilaçlar kullanan hastamızın ameliyatı haddinden fazla riskliydi. Ameliyatı önerdik, riskli olduğunu dahi söyledik. Ailesi kabul etti. Ameliyatta hepsini temizleyerek mideyi aldık. Sonraları etraflı bağırsakları yemek borusuna bağladık. Yaklaşık 5 saat süren kudretli benzeri operasyon oldu. Böyle riskli benzeri ameliyatı devletimizin sağladığı imkanlarla ilk kez hastanemizde yaptık.”

Babasının 2019’birlikte göden kanaması geçirdiğini tamlayan Yunus Polat ise Muş ve mekân illerdeki birçok hastanelere götürdüğü babasına göden kanseri tanısı konulduğunu ve faaliyetler olmasına değişmeyen verildiğini anlattı.

Babasının işler koyulmak istemediğini tamlayan Çelik, “Babam birkaç çevrim evvel rahatsızlandı. Hastaneye getirdik ve acilde midesinin delindiğini söylediler. Allah’ın ve doktorlarımızın yardımıyla pir benzeri cerrahi müdahale yapıldı. Ameliyatın ilimizde yapılması bizim amacıyla haddinden fazla iyi oldu. Eksantrik ayrımsız ilde yapılsaydı marazlı yakınları amacıyla da macerasız olmayacaktı. Liyakatli bire bir cerrahi müdahale yaptılar. Şu anda babamın keyif durumu mebzul. Doktorlarımıza ve koruyucu olan şifahane personeline çok teşekkür ederim.” diye niteleyerek konuştu.

Share: