Çat Barajı’ndaki “yüzen adalar” karaya oturdu

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Çat Barajı’nda kâin “yüzen adalar”ın balaban çoğunluğu, su seviyesinin azalması dolayısıyla karaya oturdu.

Önceki yıllarda üstünde dikme mevcut onlarca adacığın yüzdüğü barajda, bu yıl kebir bir farklılık gözlemleniyor. Baraj gölünde 1-2 adacığın kaldığı görülürken, su seviyesinin düştüğü bölgedeki onlarca ada ise kıyıya andıran bölgede zeminde birleşti.

17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti bulunmayan ediyor

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, AA muhabirine, hem doğal hayatı müzaheret etmek hem dahi kentin eke bir turizm merkezi olan yüzen adaları haddinden fazla önemsediklerini söyledi.

Bölgenin seçme sabık çevrim daha aşkın görüşme edilen bire bir hat haline geldiğini anlatım eden Turgut, şunları kaydetti:

“Adaların karaya oturması, su seviyesinin düşmesi ve hep dünyada olduğu gibi ilkim değişiklerinin sonucu. Suların özenle kullanılmaması, sulamada çıktı vahşi sulamanın bitmeme etmesi da bu sonucu hızlandırıyor. su düzeyi bu kadar düşmeseydi bu adacıklar dahi karaya oturmayacaktı. Barajın dağların arasında olması benzeri yarar, dağlar yeryüzündeki hem direkler hem birlikte su depolarıdır. Zımnında buradan bu barajı besleyici su kanalları, pınarları devam ediyor. Menfi halde artık kuruyabilirdi.”

Ağ çözümü

Prof. Dr. Turgut, darülfünun adına tıpkı süredir bölgeye ilişik çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Zer marifet adamlarımız son 2 yılda ‘yüzen adaları koruyabilir miyiz, baştan ekosisteme dahil edebilir miyiz?’ diye çalışmalar yapıyor. Yüzen adaların toplam alanı 30 dekar civarında ve bu adaların yaptığımız icraat sonucunda tıpkı metrekaresinde kısaca 2,7 titrem karbondioksiti, toplamda dahi 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığını gördük. Bu adalar, hepten bu yüzden bile çok muhteşem. Adaların korunabilmesi üzere Valiliğimiz, İl Hususi idaresi ve Çelikhan Kaymakamlığının katkılarıyla ve İpek Yolu Kalkınma Ajansının desteğiyle ayrımsız proje geliştirdik. Proje kapsamında adaları alttan destekleyip sepet tarzı ayrımsız fileyle vira etmek istiyoruz. Böylecene adaların karaya vurmaması üzere bir destek oluşturmuş olacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.”

Vatandaşları su kullanma konusunda münebbih Turgut, “Su kaynaklarımızı ati nesillerimize bırakacak şekilde kullanmamız gerekmekte. Akarsu yeryüzü zer materyalimizdir. Susuz sahn olanaksız, buraları müzaheret etmek zorundayız.” dedi.

Share: