Mukavemetli Lokumcu Davasında Yıldız Bilimi Değişti, Dönemin Kaymakamının Dinlenilmesi Talebi Reddedildi, Duruşma 26 Ocak’a Ertelendi

Sarıklı Metin Lokumcu’nun; Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını yitirmesi ile ilişik 13 polis güçleri hakkındaki yargılamanın sekizinci duruşmasında; çarkıt CHP saylav Yüksel Çorbacıoğlu ve kâin CHP Artvin Saylav Bayraktutan tanık namına dinlendi. Avukatların sezme yapılması ve dönemin kaymakamının tanık yerine dinlenilmesi talebini reddeden mahkeme heyeti, davayı 26 Sülale 2023 tarihine erteledi.

Hoca Mukavemetli Lokumcu’nun; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başvekil olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını yitirmesi ile ait 13 polis hakkındaki yargılamanın sekizinci duruşması zaman Trabzon 2. Kısık Ukubet Mahkemesi’nde yapıldı.

Davada, duruşma başkanının ve savcının değiştiği görüldü.

“METİN LOKUMCU’YU KATLETTİLER. BUNLARIN YERYÜZÜ BAŞINDA BILE ŞİMDİ CUMHURBAŞKANI KOLTUĞUNDA OTURAN ERDOĞAN VARDIR”

Duruşmada meze düzlük Kip Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu, şunları söyledi:

“Takatli Lokumcu herkesin abisiydi. Sanıklar burada pişkin pişkin savunmalar yaptı, ağzımızı açıp yegâne lafız etmedik. Amma artık sessizliğimi bozmak istiyorum. Şarlatanlık yaptılar, şaklabanlık yaptılar, Sağlam Lokumcu’yu katlettiler. Bunların arz başında bile deminden Cumhurbaşkanı koltuğunda oturan Erdoğan vardır.”

Mete Lokumcu’nun arkası sıra alay kayran Takatli Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu, mütebeddil mahkeme başkanına hitaben, “Siz buraya ilk kez geldiniz. Biz sekizinci defadır buraya geliyoruz. Tarihe aynı had düşün. Adaletli ve adalete makul tıpkı karar verin” dedi.

“KEŞİF YAPILMASINI ARZU EDİYORUZ”

Güçlü Lokumcu’nun ailesinin konuşmalarının ardından avukat Meriç Eyüboğlu alay alarak, “Hopa Davası adına bilinen Hopalılar o dolaşma yaşanan davranışlar dolayısı ile yargılanıyor. O davada onlarca herif var yargılanan ve yegâne bir periyot asayiş sorunu olmadı. Amma Mukavim Lokumcu davası kaçırıldı. Trabzon’bile tıpkısı entelekt yapmaya çalışırken, aynı dahi başkan ve müddeiumumi değişikliği oldu. Bu adil yargılamaya makul değildir. Bu yüzden bile sezinleme yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

“DÖNEMİN KAYMAKAMI ARASINDA BULUNMAYAN. BU YARGILAMA BU AÇIDAN SAKATTIR. ABDULLAH AKTAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMASINI RICA EDİYORUZ”

Eyüboğlu’nun beyanlarının peşi sıra avukat Sercan Aran, şunları söyledi:

Hopa’üstelik o devir kolluk barışsever haklarını iletilmek talip yurttaşlara saldırmıştır. Birileri münezzeh ferman verdi diyerek o öz hukuka karşıt olamaz. İnsanlar yasal direnme hakları vardır. O gün o orada direnenlerde elhak yargılanmaktadır.

Sinan Çetin’in bire bir filminde tıpkı görüntü vardır. Özetle anlatmaya çalıştığı öz; Bir dönüş kalktınız ve birileri diyor ki zeytin aşındırmak haram. Bu yasağa uyar mısınız? Uymazsınız zeytin severler derneğini kurup savaş edersiniz. Rastgele yasak özlük isyancısını yaratır. Verilen egemenlik hukuka aykırıdır. Emrin beraberinde, aplikasyon dahi hukuka aykırıdır. Muntazır insanlara benzeri anda suyla, gazla saldırılmıştır. Sonucunda birlikte Kavi Lokumcu memat etmiştir. Bu dosyada alt ümera ve emri uygulayanlar maznun ama emri veren dönemin kaymakamı ortada bulunmayan. Bu usa vurma bu açıdan sakattır. Abdullah Eskişehir Taşi için cürüm duyurusunda bulunulmasını murat ediyoruz.”

SANIK POLİS AVUKATI: “EMRİ VERENLER BIRLIKTE BURADA OLMALIYDI”

Beyanların peşi sıra duruşmaya sunulan aradan sonra murafaa saat 12.00’da baştan başladı. Duruşmanın başlamasıyla gelişigüzel hezel düzlük maznun polis güçleri avukatı, “Emri verenler burada değil emri uygulayanlar burada diyorlar. Bu konuda katılıyorum. Emri verenler da burada olmalıydı” dedi.

ÇORBACIOĞLU: “BAŞBAKAN’IN MİTİNGİNİN HOPA’BILE YAPILMAYA UYGUN DEĞİLDİR DİYE GÜVENLİK BİRİMLERİ BİR IFADE HAZIRLIYOR. BUNA RAĞMEN O MİTİNGİN HOPA’DAHI YAPILMASINI İSTEDİLER”

Maznun avukatının beyanının peşi sıra tanıklar dinlenilmeye başlandı. Tanık sorgusuna 22. Aktarılma CHP Artvin Mebus Yüksel Çorbacıoğlu’nun beyanlarıyla başlandı. Çorbacıoğlu, şunları söyledi:

“Ego bu olayın esasen sonuna büyüklüğünde, ayrıca olaydan öncesinden beri hem deneme tanığım hem hikmet tanığıyım. Olaydan 4 dönüş geçmiş 26 Mayıs’ta, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Artvin’dahi miting yapacaktı. Bizler birlikte Hopa’bile yapalım diye niteleyerek konuşuyorduk çünkü Başbakanın yapacağı biliniyordu. Yani olaydan çok öncesinden bu biliniyordu. Başbakan’ın mitinginin Hopa’üstelik yapılmaya akla yatkın değildir diye niteleyerek güvenlik birimleri bir rapor hazırlıyor. Buna rağmen o mitingin Hopa’bile yapılmasını istediler Sayın Başbakan Sert Sınır Kapısı’ndan geçerek Gürcistan ziyareti sonrası Hopa’ya geldi. Mitingden önce kez boyunca seçme afişlerimizin topu kaldırıldı. Başbakanın Miting alanı ile Hopa Meydanı arasındaki mesafe 200 metre kadardır. Arada polis araçları var. İki alanda birbirini göremiyor filhakika. Hep horon oynuyordu. Ben de izliyordum. Sayın Başvekil elan gelmemişti. İki askeri helikopter belirdi saat 11’e geliyordu. O helikopterler meydanın üzerinden yavaş pervaz yaptı ve korku yarattı. O tam hangi olduğunu anlamadan, bir anda doğal gaz ve su geldi. Hakkaniyet şeref sözü verdim. O sırada hiçbir uyarma yapılmadı, yapılsaydı duyardım. Bizzat ego oradaydım. Ense geçitten dönemin kaymakamı ve düzenlilik görevlileri alanı izliyordu.”

BAYRAKTUTAN: “OTOPSİ SIRASINDA METİN LOKUMCU’NUN ÜZERİNDE DARP İZLERİ GÖRDÜM”

Çorbacıoğlu’nun sorgusunun ardından CHP Artvin milletvekili Meram Bayraktutan’ın ifadeleri dinlenildi. Bayraktutan, şunları söyledi:

“Olayın olduğu çağ seçme dönemiydi. Olay çabucak ego Yusufeli’nde seçim çalışmasındaydım. Hopa ilçe başkanımız beni arayarak güç durumlar olduğunu söyledi. Çalışmamı yarıda bırakarak Hopa’ya döndüm. Hopa’ya geldiğimde süssüz üstü düzenlilik önlemlerinin alındığını gördüm. Zorlu Lokumcu’yu kaybettik dediler. Hastaneye gittik acilen. Orada çokça ağır sıklet tıpkı neşeli var. Otopsiye ben bile girdim avukat yerine. O ahit orada olan Osman Lokumcu, Kavi Lokumcu’nun gaza maruz kaldığını ve polisin muamelesini anlattı. Otopsi sırasında Zorlu Lokumcu’nun üzerinde çarpma izleri gördüm. Savcıya bunların tutanağa geçilmesini istedim.”

Tanık sorgularının arkası sıra duruşma heyeti, duruşmaya 14.20’ye büyüklüğünde meydanlık verdi. Sunulan aranın peşi sıra vuzuh kararını açıklayan murafaa heyeti, irfan talebini ve dönemin kaymakamının şahit adına dinlenilmesi talebini reddederek ve mazbata polislerinin dinlenilmesine değişmeyen vererek duruşmayı 26-27 Sülale 2023 tarihine ertelendi.

Share: