Muğla’nın etken yegâne başpehlivanı Mehabetli Yanatma’nın er meydanı inadı Açıklaması

Ser boyunda güreşmeye başladığı 2016’daki 655’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sonrası sakatlanan Muğla’nın çalışkan tek başpehlivanı Şanlı Yanatma, geçirdiği ameliyatların arkası sıra baştan çeri meydanında departman gördü.

Fethiye Belediyespor Kulübü sporcusu olan 31 yaşındaki Büyük Yanatma, başpehlivan olduktan benzeri yıl sonraları omzundan ve sol dizinden sakatlandı.

Sakatlığına rağmen er meydanlarında mücadeleyi sürdüren Yanatma, 2018’de Denizli’nin Çameli ilçesinde 5’incisi yapılan Hasan Delimsirek Semiz Güreşçi Güreşleri’nde ve 2019’da Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 27’ncisi planlı besili güreşlerde başpehlivan oldu.

Başpehlivan, sürekli nükseden sakatlıkları nedeniyle İzmir ve Kocaeli’de geçirdiği ameliyatlar sonrası er meydanlarından ırak kaldı. Tedavisi üzere devlet genelinde hekim arayışına giren Yüksek Yanatma, Muğla’da geçirdiği ameliyatların arkası sıra yeniden leşker meydanına döndü.

Bu sene 8’incisi düzenlenen Köyceğiz Anadan Görme Semiz Güreşleri’nde ince yıllar sonradan dal bağlayan Ulu Yanatma, Kırkpınar başpehlivanlarının arasında 3. oldu.

“Çok şükür baştan çayırlara döndüm”

Mehabetli Yanatma, AA muhabirine, geçirdiği ameliyatlar sonrası baştan meydanlara dönmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tedavisine katkı sağlayıcı Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan, Fethiye Belediye Reisi Alim Yağız ve Beşkaza Hars ve El Birliği Platformu Başkanı Bükülme Karakuş’a teşekkürname eden Yanatma, bundan sonra bereketli dereceler yazmak üzere mücadele edeceğini dile getirdi.

Son güreşlerde rakipleriyle korkunç mücadele ederek nısıf finale kadar geldiğini tamlayan Yanatma, “Geçen sene çok büyük aynı ameliyat geçirdim. Çok şükür yeniden çayırlara döndüm. Şişman tıpkısı ameliyattan çıkıp, bu kadar gücük sürede toparlanıp yine başpehlivanlarla yıkışmak macerasız değil. Biz hırsımız ve azmimiz sayesinde sahalara köylü döndük. Elimizden geleni genişlik iyisiyle yapmaya çalıştık. Bu yıl zaman sonunda tıpkı cerrahi müdahale henüz geçireceğim.” diye niteleyerek konuştu.

Kırkpınar’a odaklanacak

Ulvi Yanatma 14 yaşında çıktığı çeri meydanında mefret başarılar kazandığını ve bu başarıları sürdürmeyi amaçladığı dile getirdi.

Önümüzdeki sene Muğla ve Fethiye’yi yer mebzul şekilde görünmek üzere çabalama göstereceğini anlatan Yanatma, “Bittabi kim önümüzdeki yıl üzere genişlik iri hedefim Edirne’de yapılacak Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri. İnşallah elimizden gelenin yer iyisini yapacağız.” diye konuştu.

2016 yılında başpehlivan olduktan ayrımsız hafta sonraları sakatlıkla savaş etmeye başladığını nâkil Yanatma, bu süreçte haddinden fazla balaban talihsizlikler yaşadığını sözlerine ekledi.

Share: