Mersin’de sâdır orman yangını ile uğraş edilirken benzeri yanda da yaralar sarılıyor

Sazak Gülnar’üstelik meydana mevrut yangınla mücadele 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile devam ederken bir yandan bile yaralar sarılıyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde güzeşte sabah saatlerinde sâdır orman yangınına engelleme çalışmaları bitmeme ediyor. Yangınla mücadele Orman Umumi Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Güvenlik Genel Müdürlüğü, Kurnaz Genel Komutanlığı, itfaiye ve belde illerden toplanmış 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 yoldüzler, 25 TOMA ve 850 personel ile sürüyor. Coşkunluk söndürme çalışmaları Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Engelleme Planı çerçevesinde yürütülüyor.

Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavisi hastanede bitmeme ediyor

Bölgedeki çalışmalara bindi yüklemek için, Adana ve Niğde İl AFAD’dan birer kol ile Kıpırdak Eş Güdüm Tırı görevlendirildi. Afiyet Müdürlüğünden; 9 ambulans, 2 UMKE timi ile hep 37 sağlık personeli görevlendirmesi yapıldı. Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavilerine hastanelerde bitmeme ediliyor. Jandarma Komutanlığından 250 personel asayiş ve tahliye çalışmalarını gerçekleştiriyor. Gülnar ve Silifke ilçelerinde bütün 184 hane, 2 şehir, 2 otel, 1025 yurttaş boşaltma edildi. Tahliye olan vatandaşların beklenir tahaffuz ihtiyacı amacıyla toplamda 843 kişilik barınma tesisi planlaması yapıldı. Boşaltma olan 41 vatandaşa Büyükeceli Ortaokulunda psikososyal bindi hizmeti sunuldu. Türk Kızılay marifetiyle 400 kişilik yunak yemek, 500 kişilik ikramlık gereç ve 400 su Büyükeceli Ortaokuluna gönderme edildi. Akşam Ezanı yemeği amacıyla 500 yabanlık hamam kemirmek ve 150 şahsiyet rızık dağıtımı yapıldı. Belde illerden 17 TOMA, 12 arazöz, 9 akarsu tankeri ve 2 dozer coşkunluk bölgesine görevlendirildi. Akkuyu AŞ’den; 1 itfaiye aracı, 18 akarsu tankeri, 40 personel çalışmalara destek veriyor. Sabit ve GSM tanıtma kendisine 5 kadro tayin ve reform üzere görüngü durumunda çalışmalara devam ediyor.

Bölgede tedarik amaçlı elektrikler kesildi

Ekiplerin bölgede emniyetli şekilde çalışabilmesi üzere tedbiren elektrikler kesildi. Kesintilerden Büyükeceli, Koçaşlı ve Yanışlı mahallelerinde hep 15 trafo ve 884 abone etkilendi. Afet Zarar Belirleme Grubu ve Facia Hasar Tespit Grubunca bölgede çalışmalar başlatılmıştır. Silifke ilçesi Akçakıl talih D-400 Karayolu Antalya istikameti azimet yolu asayiş amacıyla kapatıldı. Itimat Müdürlüğünden 90 personel sahada görev yapıyor. Alınan tedbirler çerçevesinde coşkunluk, şu dakika bakımından yerleşme yerlerini zılgıt etmiyor. – ANKARAShare: