Mayıs ayında sigortalı etkin sayısı arttı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İstihdam İzleme Bülteni’nin 120. sayısı yayımlandı.

Rapora göre, mayıs ayında sigortalı etkin sayısı yıllık olarak yüzde 4,6 oranında (1 milyon 15 bin) artarak 22,9 milyon olarak gerçekleşti. Kayıtlı istihdamı anne kayran SGK verilerine bakarak, bütün sigortalı çalışanların yüzdelik 72,7’sini oluşturan sigortalı ücretli çalışan grubu almanak adına yüzde 5,3 (834 bin) arttı. bahis konusu grupta almanak artma oranlarının April 2021’den bu yana genel adına gerilediği, bu kamer ise bağlı miktarda arttığı görüldü.

Raporda şu bilgiler verildi:

“Sair taraftan, esnaf-fellah grubundaki değişim yüzde 4,5 artım yönünde olmakla bu arada zir sınıflarda eğilimler farklılaşmaktadır; bu dönemde esnaf sayısında yüzde 7,6 (182 bin) artma, çiftçi sayısında ise yüzdelik 9,5 (51 bin) düşüş görülmüştür. Fellah sayısında uzun süredir süregelen düşüş eğiliminin beraberinde, esnaf sayısı Teşrinievvel 2021’den itibaren yeryüzü çabuk artma gösteren etkin sınıfı olup, almanak artım oranı yıl esasen bu yana ilk defa Mayıs ayında yükselmiştir. Kamu sektöründe sigortalı müteharrik sayısındaki çoğalma ise yüzdelik 1,6 ile sınırlıdır

İnşaat sektöründe istihdam daralmaya bitmeme etmiş, ticaret sektöründe ise artışlar hızlanmıştır. Sigortalı ücretli çalışanların yüzde 52,4’ü üç anne sektörde istihdam edilmektedir. Bu sektörler, sırasıyla, imalat (yüzdelik 27,3), küresel ve tertipsiz ticaret (yüzde 15,4) ve inşaat (yüzdelik 9,6) sektörleridir. Almanak değişimlere bakıldığında imalatta yüzdelik 4,3, global ve harabati ticaret sektöründe yüzdelik 6,1 çoğalma gözlenirken, inşaat sektöründe ise yüzdelik 7 düşüş gözlenmiştir. İnşaat sektöründe April 2021’den itibaren yıllık istihdam artışları hemen gerilerken, 2022 yılı Mart ayı itibarıyla başlayan daralma Mayıs 2022’bile üstelik devam etmiştir.

Madun sektörlerde yiyecek ve meşrubat hizmeti faaliyetleri 127 bin ile etkin sayısı arz çok çoğalma gösteren büro reşit, bu sektörü 113 bin artışla konaklama sektörü izlem etmiştir. Ayrıca, perakende ticaret (106 bin), eğitim bilimi (62 bin) ve çul eşyaları imalatı (61 bin) sektörleri sunu çokça istihdam artışı görülen sektörlerden olmuştur. Değişik taraftan, çalışan sayısı arz hızlı küsurat kısım yüzdelik 162,1 ile karı içi çalışanların faaliyetleri sektörü olmuştur. Bu sektörü yüzde 36,7 artışla konaklama, yüzde 25,2 artışla istihdam faaliyetleri ve yüzdelik 22,6 artışla bilgisayar programlama ve müşavirlik sektörleri strateji etmiştir.

En çabuk istihdam artışı Antalya ve Muğla’dahi gerçekleşmiştir. Antalya (yüzdelik 21) ve Muğla’nın (yüzdelik 17,2) arkası sıra arz çabuk istihdam artışı yaşanan iller ise Mersin (yüzdelik 9,8) ve Sinop (yüzde 9) olmuştur. Görgülü (yüzdelik 8,3) ve Mardin (yüzde 7,2) faziletkâr almanak istihdam artışları gösteren başka illerdir. Bunun yanında, Artvin (yüzdelik 10,9) istihdamı en aşkın daralan ülke olmuştur.

Mayıs ayında geçen aya göre aylaklık ödeneği başvuruları ve karşılık alanların sayısı azalmıştır. İŞKUR verilerine göre, kısa mücahede ödeneği uygulamasının akıbet bulmasıyla aylakçılık ödeneğine başvurular Haziran – Temmuz 2021 döneminde 104 binden 232 bine, işsizlik ödeneğinden faydalananlar ise 27 binden 129 bine yükselmiş, Mayıs 2022 itibarıyla da avarelik ödeneği bekleyenlerin sayısı 113 bin, faydalananların sayısı ise 57 bin olmuştur. İşsizlik ödeneğine başvurular ve ivaz alanların sayısı akıbet üç aydır gerilemekte olup, Mayıs ayında bile başvurularda 24 bin, ödenek alanlarda üstelik 6 bin düşüş gerçekleşmiştir.”

Mukayyet atıl sayısı yüzde 18,1 arttı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Share: