Manisa haberi | Müze Sohbetlerinde Turgutlu’nun Kaybolan Mezarlıkları Konuşuldu

Turgutlu Belediyesi’nin kültürel etkinliklerinden Müze Sohbetleri’nin güzeşte akşam ezanı gerçekleşen programında Turgutlu’nun bugüne ulaşamayan çarkıt mezarlıkları konuşuldu. Müze Sorumlusu Mehmet Gökyayla ve Müze Uzmanı Hasancan Eralaca vasıtasıyla sunulan program, dokunaklı içtenlikle izlem edildi.

Turgutlu Belediyesi eliyle haziran ayında başlatılan Müze Sohbetleri’nin yedinci programında Turgutlu’nun bugüne ulaşmayan mezarlıkları ele alındı.

Çok sayıda Turgutlulu’nun katıldığı program, Turgutlu Kent Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Hasancan Eralaca, çukur taşları ve mezarlıkların zaman bilimi açısından önemini anlatırken, Davullu Mezar’dan Kır Mezarlık’a, gayrimüslim mezarlıklarına varana kadar zaman içerisinde bulunmayan olan ve günümüzde ayrımlı işlevlerle geçer Turgutlu’daki bamyatarlası alanları karşı Mehmet Gökyayla eliyle dinleyicilere bilgelik verildi.

Programın böylece Mehmet Gökyayla’nın kaleme aldığı Turgutlu’nun Kaybolan Mezarlıkları ünlü tezkere katılımcılara hediye edildi.

Share: