Denizli haberleri… Başkan Arslan festival coşkusunu seyretmek isteyenleri Çameli’ye çağırma etti

Denizli’nin Çameli Belediyesi eliyle bu sene 8’incisini gerçekleştirecek olan ‘Arsıulusal Ekin, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali’nde kentin tescilli ve anılmış ürünleri sergilenerek tanıtılacak.

Çameli Belediyesi’nce bu yıl 24-27 Ağustos tarihleri beyninde yapılacak olan ‘8. Uluslararası Firez, Turizm, Ekincilik ve Doğa Sporları Festivali’ ile ilgilendiren umum hazırlıklar tamamlandı. Festival için ansız tadat başladı. Çameli Belediyesi’nin familya sahipliğinde gerçekleşecek olan festivalde kurulacak stantlarda, lokal ürünler katılanlara tanıtılacak. Festival çerçevesinde düzenlenecek olan yarışmalarda bölgenin ürünleri tanıtılacak. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan festival hakkında bilgelik yöneltmek amacıyla Denizli Gazeteciler Cemiyeti Matbuat Merkezinde toplantı düzenleyen Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, amaçlarının Çameli’yi takdim etmek olduğunu belirtti.

Çameli’nin tarım ürünleri festivalde düz alacak

Çameli ilçesinde düzenlenecek olan festivalde tarım ürünlerinin tanıtılacağını anlatan Başbuğ Arslan, “Çameli’nin coğrafi işaretli ark fasulyesi ve domatesinin tanıtılması amaçlı yarışmalar yapılacak. Çameli’nin domatesleri antika altında yetiştirme üzerine bir numara. Çameli domatesleri Antalya ve Arabistan piyasalarında balaban istem görüyor. Bunun sebebi ise sair domateslere göre raf ömrü elan çok olmasıdır. Bizler yer güzelce domates ve buzağı yarışmaları olacak. Tıpkı zamanda Çameli cevizde tanıtılacak ve coğrafi tescillide darılmak üzere icraat sürüyor. Denizli’üstelik resmi kayıtlarda sunma çokça ceviz Çameli ilçemizde bulunuyor. İlçemiz koz kendisine adını duyuracaktır. Festivalde Çameli fasulyesini de tanıtacağız ve gelenlere ikramda bulunacağız. Fasulyemiz coğrafi tescili münfail ürünlerden ayrımsız tanesidir. Bunlarla da ilgili de 26 Ağustosta yarışmalarımızı gerçekleştirmiş olacağız” dedi. – DENİZLİ

Share: