Konya gündem: Konya Büyükşehir Belediyesinden çiftçiye zürriyet desteği

Konya Büyükşehir Belediyesi, 31 ilçeden daha evvel referans akarsu alınan çiftçilere yüzde 50 hibeli 286 ton Macar fiği ve korunga desteğinde bulundu.

Mevlana Firez Merkezi’nde gerçekleştirilen programda daha geçmiş başvurusu alınan çiftçilere, Macar Fiği ve korunga tohumları teyit edildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Amaç İbrahim Altay, hayvansal üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına ulama tedarik etmek için yaptıkları desteklemelerle Konyalı üreticiye ve ekonomiye ek derece ürettiklerini belirtti.

Altay, hedefin kırsalda dinamik üreticilerin gelirini ve bolluk seviyesini çoğaltmak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Orak Ayı ayında aldığımız başvuruları neticelendirdik. 2022 yılında geçmiş destek kalemimiz olan Macar fiği ve korunga dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda 31 kaymakamlık ve mahallelerinde başvurusu aldığımız 1553 çiftçimize yüzdelik 50 atıfet destekli 286 titrem sertifikalı Macar fiği ve korunga desteklemesi yapıyoruz. Amacımız, kıraç ve münhal arazilerin beş altı su tüketen bitkilerle desteklenmesiyle bu arazileri tarımsal üretime dahil gitmek. Desteklemelerin üreticimiz amacıyla, çiftimiz amacıyla uz ve bereketli olmasını diliyorum. Üreterek şehrimize ve ülkemize ulama sağlayıcı çiftçimizin temas zaman yanındayız.”

Karatay Ekincilik Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ise evlat desteği için Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Maksat Kültür Odası Başkanı Erek Kara dahi Büyükşehir Belediyesinin üreticilere şişman ulama sağladığını bildirdi.

Share: