Borsadan haftalık kapanış rekoru

Borsa İstanbul’üstelik BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,39 derece kazancıyla 3.567,60 puandan tamamlayarak tam zamanların sunu efdal haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksi, eski kapanışa göre 13,75 puan artarken, mecmu iş hacmi 65,5 bilyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 0,41 değer kaybederken, ana ortaklık endeksi yüzde 0,37 derece kazandı. Bölüm endeksleri arasında bildirme aşkın kazandıran yüzde 2,41 ile sigorta, bildirme haddinden fazla gerileyici ise yüzde 2,19 ile madencilik oldu.

ESIR’de tarım dışı istihdam eylülde 263 bin sevimli artarken, artış hızı azalmakla birlikte meydan beklentilerinin üstünde yükseldi. ABD’dahi aylaklık oranı ise eylülde 0,2 puan azalarak yüzdelik 3,5 ile baştan 50 yılın sunu düşük seviyesine geriledi.

Analistler, erdemli nema ve enflasyon ortamının konuşu aktiviteye etkilerine ilişkin endişelerle küresel pay piyasalarında dalgalı tıpkısı durum izlendiğini, Borsa İstanbul’un ise kürsü bazlı bile olsa pozitif ayrıştığını söyledi.

ESIR’bile aksiyon gücü piyasasının Fed’in saldırgan nema artışlarına mukavemetli kaldığına belen eden analistler, ekti iş gücü piyasasının bankanın agresif ürem artırımlarına sınırlı kalması üzere elan çok alan sağladığını belirtti.

Haftaya Avrupa Minval Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları, KÖLE Suret Bankası (Fed) Bulutsuz Meydan Komitesi (FOMC) derinti tutanakları ile Dünya Bankası ve Arsıulusal Servet Fon’unun (IMF) düzenleyeceği toplantıların piyasaların odağında bulunacağını aktaran analistler, selen gündeminde yetersiz zarfında ödemeler dengesi ve sanayi üretimi, az dışında ise ÇAKER’de ve Çin’bile para şişkinliği, Avro Bölgesinde ve İngiltere’üstelik endüstri üretimi, ESIR’bile düzensiz satışların öne çıkacağını dile getirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.340 puanın bindi, 3.570 ve 3.620 seviyelerinin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Mal Ödemeler Dengesi Ümit Anketi’ne katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının ağustosta 3 milyar 67 milyon dolar açık vermesini bekliyor. Ekonomistler, 2022 böylece ise cari işlemler hesabının 54,5 milyar dolar kategorik vermesini anlayış ediyor.

Takvim etkisinden arındırılmış endüstri istihsal endeksinin ağustosta ayrımsız geçmiş yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 4 artmasını muntazır ekonomistler, ağustosta arındırılmamış sanayi istihsal endeksinin bile almanak bazda yüzde 6,6 artacağını öngörüyor.

Share: