Konutta nahak yere değer artışlarına cebin teşrikimesai

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle hane sektörüne yönelik açıklanan yıpranmamış paketlerin arkası sıra bazı fırsatçı ev sahibi ve müteahhitlerin fiyatlarını artırdığı görülmüş ve kamuoyuna yansımıştı.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin hane sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar karşı ilgilendiren gelişigüzel adımı atacaklarını duyurmasının peşi sıra, ilgilendiren alım ve kuruluşlar da harekete geçti.

Kaynak ve Maliye Bakanlığına merbut İstanbul Kazanç Dairesi Başkanlığı, artışların önüne geçebilmek amacıyla İstanbul Emlakçılar Odası ve İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi ile iş birliği yapacak.

“Nahak denk artışlarının lacerem önlenebileceği ele alındı”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine konuya ilişik yaptığı açıklamada, İstanbul Kazanç Dairesi Başkanı Sayın Istek Bilgiç’in davetlisi adına İTO Yurt Hizmetleri Patika Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ile birlikte bire bir araya geldiklerini ve sürece ilgili vukuf alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Fiyat artışlarının sebeplerini ve bunun nasıl önüne geçebileceğini ele aldıklarını dile getiren Aşa, STK’lar ile amme kurumlarının sahada faal tıpkısı teşrikimesai yapması için düşünüm birliğine vardıklarını bildirdi.

Aşa, eşit artışlarında emlakçıların seçkin dahli olmadığını kaydederek, “Günlerce uğraştığımız işler tapuda satıcıların eşit artışı nedeniyle nakız olabiliyor. Söz Gelişi benzeri arkadaşımızın yeni destek paketlerin açıklanmasının peşi sıra Başakşehir’dahi tıpkısı günde 5 satışı iptal reşit. Fiyatı 1 milyon 200 bin liradan 2 milyon liraya çıkartanlar var.” diyerek konuştu.

“Artışların önüne döndürmek amacıyla gerekirse emlakçılık hizmeti vermeyeceğiz”

Nizameddin Aşa, bu değer artışlarının önüne geçebilmek üzere türlü çalışmalar yapacaklarını rapor ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Emlakçılar namına bedel artışlarının önünde duracak, fiyatlarında nahak artış yapılan gayrimenkullerin satışına vasıta yapmayacak ve bu evleri portföyümüze almayacağız. Bu konuda cemi üyelerimize ve emlak danışmanı arkadaşlara davet yapıyoruz. Bu konuda toplantılar yapacağız ve istişareler gerçekleştireceğiz. İş birliği içerisinde bu cins artışlara müsaade etmemek amacıyla elimizden geleni yapacağız. Burada gayrimenkul sahiplerini yönlendireceğiz, icabında ilanlarını akseptans etmeyeceğiz. Servet sahiplerini üstelik sürekli uyaracağız.”

Sülale sahiplerine ikaz

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, şişman zar sitelerinin Mesleksel Yeterlilik Belgesi sahibi olmayanların ilanlarını akseptans etmemesi gerektiğini ve bu konuda kanuni düzenlemelerin bulunduğunu belirterek, fakat buna ilgi edilmediğini söyledi.

Aşa, “İlan sitelerinin özen etmemesi dolayısıyla buralarda yazılan rakamlar sair mülk sahipleri üzere dahi bir teşekkül edebiliyor. Haddizatında cezası olmasına karşın yeterli denetleme bulunmadığı amacıyla olumsuzluklar yaşanabiliyor. Burada car sitelerine bile resmi sıfır ve Mesleksel Ehliyet Belgesi yoksuz kişilerin duyurularını akseptans etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu bahis elhak yasak.” diye niteleyerek konuştu.

Bitirme belgesi olmayan emlakçılarla çalışmamaları üzerine eş sahiplerini de münebbih Aşa, nahak yere kazançların tam taraflara kötülük vereceğini bildirdi.

Aşa, mütemmim kanunlarında tıpkısı başkalık olması gerektiğini toplantıda gündeme getirdiğini kaydederek, “Bitiren kanunlarında emlak tıpkısı mal kabul edilirse fahiş değer uygulamalarına engelleme edilebilir. Mütemmim kanunlarında ağırbaşlı cezalar var. Bunun tüketiciye uyarlanmasını talep ettik. Emlakçılar ve maliye aksiyon birliğinde bu artışların uğrunda durmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Değerleme şartı getirebilir”

İTO Yurt Hizmetleri Patika Komitesi Başkanı İbrahim Bozan ise toplantı sonrası sayıları 13 bin 500’ü bulan üyeleri ile görüşmelere başladıklarını belirterek, “Bu fahiş ve nahak yere kıymet artışlarına cihaz olmamaları üzere çağrıda bulunduk.” dedi.

Bozan, bedel artışları karşısında tapuda valüasyon şartı getirilmesi önerisinde bulunarak, “Bu sayede efdal rakamları satışlar noktasında süfli üstelik olsa aynı caydırıcılık türlü. Antrparantez tapu harçlarında emeksiz sağlanması de tüketicilere katkı sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte mağduriyetlerin yaşanmaması için STK’lar olarak heybet ile daha aşkın teşrikimesai yapacağız.” diye konuştu.

TOKİ’nin İstanbul’birlikte çıktı konut üretmesi gerektiğine değinen Bozan, vatandaşların bu sayede kâin piyasaya göre daha uygun fiyatlarla konuta ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Turizm, ev ve imalat sektörlerinde alacak muafiyeti kararı!

 

konut kredisi ayrıntıları muhtemelen oldu

 

Düşük faizli hane kredilerinin detayları

 

Share: