Komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu istifaya çağrıldı! Makamını basıp incizap sloganları attılar

Moğultay Mahallesi’ndeki Konferans Sokağı’nda toplanan Sütlüce ile yer köylerin bazı sakinleri, ellerinde dövizlerle Tunceli Belediyesi binasına yürüdü. Tesisin iptali üzere belediyedeki sedir toplantısına gelmek isteyen köylüler ile derinti için binada bulunan kol ortada kısa sürekli tartışma yaşandı.

“BAŞKAN İSTİFA” SLOGANLARI ATTILAR

Köylüler elan sonradan Belediye Reisi Fatih Mehmet Maçoğlu’nun odası uğrunda “Başbuğ çekilme” şeklinde sav söz attı. Şehremaneti önünde toplanan kol adına açıklama işleyen avukat Hür Ulaş Kaplan, imansız atılan tesisinin yapılacağı yerin memleket merkezine 2 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

“BU DAVA KÜL TUNCELİ’NİN SORUNUDUR”

Kaskatı atıkların ayrıştırılması sırasında kimyevi gazların havaya karışacağını müstakbel süren Kaplan, “Amansız Hastalık vakaları artacak. Şehir içine büyüklüğünde nişanlık gelecek. Sızıntılar Pülümür Çayı’na ulaşacak, binlerce ongun kesilecek ve endemik nebat türleri yok olacak. Bu çabucak oradaki 3-5 köyün sorunu değil, bu sav kül Tunceli’nin sorunudur. Bu aynı yer sorunudur” dedi.

“HALKIN TALEPLERİ DİNLENMİYOR”

Kaplan, demokratik namına insanların tepkilerini gösterdiğini dile getirerek, “Alay, bitirme, değişmeyen deniliyor, umum dinlenmiyor. Halkın talepleri göz ardı ediliyor. Toplantıda halkın kendini anlatım etmesi engelleniyor” ifadelerine kayran verdi.

MAÇOĞLU’NA ÇAMÇAK FIRLATILDI

Cemaziyelevvel yapılan toplantıda ise Tunceli Belediye Reisi Mehmet Maçoğlu’na bardak fırlatıldı, çatışma yaşandı. Merhametsizce atık depolama tesisine karşı CHP’li Uray Meclisi üyeleri “Yarayışlı” oyu kullanırken, TKP ve HDP üyeleri “Evet” oyu kullandı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Tunceli Belediyesinden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: “Belediye meclisine verilen ‘Merhametsizce Atılan Projesinden Çekilme’ gündemi oylama esnası ve sonrasında, projeyi mazeret eden bir barışma marifetiyle tahrik ve hücum gerçekleşti. Sedir toplantısında cinsiyetçi küfürler edilerek, insanların, tekme tokat atılarak darbedilmesi, pet şişe fırlatılması şeklinde benzeri geveze gerçekleşmiştir. Dersim halkı, bölüt boş uray ve kurumlara karşı bu provokasyonları, sağduyulu davranarak boşa çıkarmıştır. Bundan ahir süreçte de bu tutumlara üzeri eğmeyerek sergilemiş olduğumuz sağduyuyu sürdürmeye bitmeme edeceğiz.”

Share: