Yönetmenler Tunceli’nin dokunulmamış doğasını katıksız stüdyo adına kullanıyor

Tunceli’nin güz renklerinin hakim olduğu el değmemiş doğası, görümsetme yönetmenleri vasıtasıyla saf stüdyo olarak kullanılıyor.

Sonbaharın gelişiyle zerrin ve turuncu renklerin birlikte bilgili olduğu kentin güzelliklerini kadrajlarına ahzetmek isteyen görümsetme yönetmenleri ve belgeselciler, sunma sunturlu görüntüleri ihata etmek üzere doğayı yavaş yavaş geziyor.

Hazırladıkları çalışmaları internette paylaşan klip yönetmenleri ve belgeselciler, kentin tanıtımına bile ulama sağlıyor.

Kentte belgesel çalışmaları işleyen Caner Canerik, AA muhabirine, Tunceli’nin doğasında emniyetsiz güzelliklerin bulunduğunu söyledi.

Belirli aralıklarla kentin çeşitli alanlarını gezdiğini belirten Canerik, “Keşfedilmemiş mekanların ayrı çekiciliği oluyor ve motive ediyor. Doğanın kendi güzelliği ortaya çıktığı ant yayla adına ülkü bir mekan oluyor ve bunu kullanıyoruz. Vakit Kaybetmeden ben değil, görümsetme evet dahi gücük film çekici bir nice eş bu dönemler Tunceli’ye gelip çekimler yapıyor.” dedi.

Canerik, “Hele bağ bozumu aylarında Tunceli’nin Pülümür ilçesine sınırlanmış Kırmızıköprü bölgesi, arz pop mekanlardan oluyor. Düğün fotoğrafçıları ve enstrüman klibi fethetmek isteyen insanlar buraları tercih ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Bura çok pir”

Saz klibi yönetmeni Bekir Yoltay dahi Tunceli coğrafyasının kinematik çekimlere akıllıca olduğunu anlattı.

Bölgede dokunulmamış birçok güzelliğin bulunduğuna belen fail Yoltay, “Doğa seçkin anlamda bize fedakar davranıyor. Biz da bu kentin coğrafyasını hiç görmeyen insanlara çekimlerimizle yansıtıyoruz. Film ve belgesel çekimleriyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu coğrafyadan kopamıyoruz, bura haddinden fazla domuzuna.” diye konuştu.

Share: