Kadınların kışlık atlatmak telaşı

Kahramanmaraş’ta kadınlar, şita mevsiminde bezdirmek amacıyla yardımlaşma usulü anadan görme yöntemlerle kışlık savuşturmak hazırlıyor.

Kahramanmaraş’ta eş kadınları, anane haline gelen kışlık çerden çöpten ekmek telaşı sardı. Metanetsiz atlatmak yapımıyla kadınlar hem yardımlaşıyor, hem dahi karı ekonomilerine yardım sağlıyor. Sabahın erken saatlerinde hamurun yoğurulması ile güne başlayan kadınlar, teavün usulüyle kışın bezdirmek üzere ekmeklerini hazırlıyor.

Günde averaj 50 kilo un ile kestirmece 400 dayanıksız aldatmak pişiren kadınlar, hazırladıkları ekmekleri yalın kat tüketilmesi ve dosdoğru olması zımnında şita mevsimi amacıyla stokluyor. Onikişubat ilçesi 5 Nisan Mahallesinde tevakkuf eden kadınlar üstelik rastgele ahit tıpkı evin ekmeğini hazırlıyor.

Ayşe Dağ, “Burada herkesin tıpkısı işi var. İçli köfte, çevirme ve dolma ile şita mevsiminde haddinden fazla adamakıllı yeniliyor. Atalarımızdan mevrut aynı gelenektir biz bunu sürdürüyoruz. Hazır satılıyor fakat biz özlük elimiz ile yapıp yiyoruz” dedi.

Emine Başçı ise, “Şita hazırlıklarımız devam ediyor yalın kat savsaklamak yapıyoruz. Yapar pişirir kış için saklarız. Bayatlamaz. Fabrika usulü değil hamuru kendimiz yoğurup kendimiz yaparız” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

Share: